SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy 140 km/h po autostradzie, 120 km/h po drodze ekspresowej – nowe przypisy już od 31 stycznia

140 km/h po autostradzie, 120 km/h po drodze ekspresowej – nowe przypisy już od 31 stycznia

27.12.2010, godz. 13:12
Autostrady
foto: Brak agencji

Zmieniają się przepisy dotyczące maksymalnej prędkości na autostradach, drogach ekspresowych. Od 31 stycznia. Maksymalna dozwolona prędkość na nielicznych w Polsce autostradach wynosić będzie 140 km/h. Na dwujezdniowych drogach ekspresowych kierowcy będą mogli pędzić 120 km/h. Zwiększa się też „margines błędu kierowcy”  z 5 do 10 km/h.

Od 31 grudnia motocykle, samochody osobowe i dostawcze będą mogły jeździć po autostradach do 140 km/h, a 120 km/h - po drogach ekspresowych o dwóch jezdniach w przeciwnych kierunkach. Na pozostałych drogach ekspresowych limit wzrasta do 100 km/h.

W praktyce będzie jeździć jeszcze szybciej i... zgodnie z prawem łamać ograniczenia prędkości o 10 km/h. Takie bowiem margines błędu kierowcy przewiduje nowe prawo.

Przeczytaj koniecznie: Nowe przepisy dla kierowców: Obowiązkowy zielony listek i prawo jazdy do wymiany co 15 lat

Warto dodać, że po zmianie przepisów Polska będzie jednym z nielicznych państw gdzie maksymalna dopuszczalna przez prawo prędkość jest większa niż 130 km/h.

Szybciej niż polskie 140 km/h będzie można jeździć wyłącznie w Niemczech, gdzie nadal są odcinki autostrad bez limitu prędkości i w Stanach Zjednoczonych gdzie od 5 lat również na nielicznych odcinkach autostrad można nie uważać na maksymalną prędkość.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: