Bezpieczeństwo na autostradzie: Co można, a czego nie wolno

2012-08-01 18:00

Policyjne statystyki potwierdzają, że autostrady to najbezpieczniejszy rodzaj dróg w Polsce. Rocznie ma tu miejsce niecały 1 procent wszystkich wypadków. Każdy odcinek jest przemyślanie zaprojektowany i zbudowany z materiałów najwyższej jakości, więc ryzyko kolizji ograniczono do minimum. Pozostają jeszcze kierowcy. Aby wypadków było mniej, oni powinni pamiętać o przestrzeganiu zasad ruchu obowiązujących na autostradach.

Najbezpieczniejsze są autostrady z nawierzchnią betonową. Beton jest wyjątkowo trwały, odporny na czynniki atmosferyczne oraz wysokie obciążenia. Powierzchnie betonowe są również dobrze widoczne, nawet podczas jazdy w złych warunkach atmosferycznych i charakteryzują się wysoką przyczepnością kół.

Tak wysoki komfort jazdy na autostradzie może jednak spowodować, że kierowca zapomni o przestrzeganiu przepisów drogowych. Lepiej do tego nie dopuścić, bo dzięki temu, że za kółkiem zachowamy kulturę, wszystkim użytkownikom będzie jeździło się wygodniej i bezpieczniej. Kierowcy, którzy niedawno dopiero zdali egzamin na prawo jazdy, pewnie pamiętają, jakie zasady ruchu drogowego obowiązują na autostradach. Ci którzy kurs zaliczyli kilkanaście lat temu, mogą tych przepisów nie pamiętać. Jak więc zachować się na autostradzie wobec innych pojazdów, jak wyprzedzać i czego absolutnie kierowcy nie wolno?

Na autostradzie należy

- jechać szybciej niż 40 km na godzinę. Uwaga! Tak wolno jednak możesz poruszać się tylko w wyjątkowych sytuacjach, na przykład gdy panują fatalne warunki atmosferyczne.

- poruszać się prawym pasem ruchu (lewy służy tylko do wyprzedzania)

- nie jechać zbyt blisko samochodu przed tobą, odpowiednia odległość to przynajmniej 2 sekundy (kor???)

- umożliwić innym samochodom zmianę pasu lub włączenie się do ruchu

- w przypadku gdy tworzy się zator, na przykład na zwężeniu stosować tzw. regułę zamka błyskawicznego, czyli najpierw wjeżdża pojazd z lewego pasa ruchu, następnie z prawego i tak na przemian

Na autostradzie nie wolno

- jechać szybciej niż 140 km na godzinę

- holować innych pojazdów

- hamować awaryjnie bez włączenia świateł awaryjnych

- zatrzymywać się (wyjątkiem są wyznaczone miejsca)

- cofać i zawracać, dotyczy to również placów poboru opłat, które są integralną częścią autostrady. Na przeciwległy pas ruchu kierowca może przejechać wyłącznie najbliższym węzłem autostradowym

- poruszać się pieszym, również kierowcy nie mogą przebiegać między samochodami czy przechodzić na drugą stronę

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają