SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy Czy opony zimowe będą obowiązkowe? O tym zadecydują posłowie

Czy opony zimowe będą obowiązkowe? O tym zadecydują posłowie

14.11.2013, godz. 09:23
wymiana opon, wulkanizacja
foto: Nokian

Opony zimowe zwiększają bezpieczeństwo na drogach w trakcie trwania najzimniejszej pory roku. Do tej pory ich zakładanie w pojeździe nie było obowiązkowe, jednak to może się wkrótce zmienić. Aktualnie trwają prace nad ustawą nakazującą obowiązek zmiany ogumienia letniego na zimowe.

Nad ustawą nakazującą kierowcom obowiązkową zmianę opon z letnich na zimowe pracuje parlamentarny zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Według założeń kierowcy powinni korzystać z "zimówek" w okresie od 1 listopada do 31 marca.

Przeczytaj też: Co najbardziej liczy się dla Polaków przy wymianie opon

O tym, że zakładanie zimowych opon w trakcie trwania najchłodniejszych pór roku ma sens, wie już 95% polskich kierowców, którzy dokonują zmiany ogumienia. Do tej pory, każdy z nich robił to według własnego uznania, zaś nowa ustawa ma narzucić sztywne ramy czasowe (1 listopada - 31 marca), co jest sprawą kontrowersyjną. Chodzi przede wszystkim o nieprzewidywalność pogody oraz o długie kolejki, które będą się tworzyć w punktach wymiany opon, właśnie przed 1 listopada. Co więcej, brak opon zimowych w okresie wyznaczonym przepisami będzie skutkował mandatem o wysokości 500 zł.

Jeżeli chodzi o ogumienie całoroczne to oficjalnie nie ustosunkowano się do tego zagadnienia, jednak najprawdopodobniej stosowanie takich opon będzie możliwe. Nie są one tak skuteczne jak opony sezonowe, jednak znając polskie realia to właśnie one będą bronią kierowców w walce z wydatkami i mandatami.

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: