SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy Dzień Kulturalnego Kierowcy - więcej luzu i mniej cwaniactwa

Dzień Kulturalnego Kierowcy - więcej luzu i mniej cwaniactwa

21.06.2013, godz. 18:45
Dzień Kulturalnego Kierowcy
foto:

Mniej brawury, cwaniactwa i ryzykanctwa, a więcej spokoju, wzajemnej sympatii i rozwagi - to przepis na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Dla tych, którzy notorycznie łamią przepisy, nie powinno być tam miejsca.

- Bycie użytkownikiem dróg zobowiązuje, dlatego kierujący samochodami, motorami, rowerami i piesi powinni na co dzień przestrzegać nie tylko przepisów ruchu drogowego, lecz także ogólnie przyjętych zasad kultury - mówi Marek Konkolewski, Radca w Biurze Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Szkodliwa brawura

Do wielu, czasem bardzo tragicznych w skutkach zdarzeń dochodzi z powodu zbyt agresywnej jazdy kierujących. Ryzykanci, ci, którzy jeżdżą brawurowo, cwaniakują i zachowują się, jakby na drodze byli sami - są zagrożeniem dla osób przestrzegających przepisów i zasad kultury jazdy.

Zwracając się do tych użytkowników dróg, którym zależy na bezpiecznym podróżowaniu, Policja i Proama startują z kampanią społeczną "Wrzucam na luz".

- Chcemy zwrócić uwagę kierowców na to, że przyczynami wielu wypadków drogowych i stłuczek są zbyt agresywna jazda i niekulturalne zachowanie - mówi Łukasz Jadachowski z Proama. W ramach kampanii będziemy omawiać takie tematy jak: zatrzymywanie się na pasach, przy których stoją piesi, jazda na suwak, relacje między kierowcami samochodów a motocyklistami i rowerzystami.

Więcej kultury!

Kampania realizowana jest na Facebooku, Google+ i Twitterze. Każdy internauta może się wypowiedzieć na temat tego, jakie zachowania użytkowników dróg są najbardziej irytujące, niekulturalne i niebezpieczne. Poruszane kwestie wzbudzają emocje i pokazują, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na wiele przedstawionych problemów. Jedno jest jednak pewne - spokój, uprzejmość i kulturalne zachowanie mogą pomóc w uniknięciu wielu nieprzyjemnych sytuacji, a w konsekwencji poprawić bezpieczeństwo.

Na facebookowym profilu internauci mogli głosować na zgłoszone przez fanów profilu propozycje zasad, których powinni przestrzegać kierowcy, aby na ulicach było bezpieczniej. Te, które otrzymały najwięcej głosów utworzyły Dekalog Kulturalnego Kierowcy (obok).

Wrzucam na luz

Obecnie akcję popiera już prawie 50 tys. fanów, a ich zaangażowanie w dyskusje na profilu "Wrzucam na luz", potwierdzają, że kultura jazdy jest tematem bliskim polskim użytkownikom dróg.

W ramach kampanii właśnie dzisiaj został zorganizowany Dzień Kulturalnego Kierowcy - Wrzucam na luz w sześciu miastach w Polsce: w Lublinie, Radomiu, Krakowie, Katowicach, Warszawie i Gdańsku.

Kampania realizowana jest we współpracy Komendy Głównej Policji i firmy ubezpieczeniowej Proama. Patronat medialny nad akcją objął "Super Express".

Dekalog kulturalnego Kierowcy

1. Używaj kierunkowskazów, aby zasygnalizować zamiar wykonania manewru.

2. Nie wjeżdżaj na skrzyżowanie, gdy wiesz, że nie będziesz mógł z niego zjechać.

3. Parkując, zajmuj obrys tylko jednego miejsca.

4. Ustępuj pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym.

5. Prowadź auto płynnie. Jedź tak, aby nie sprawiać problemów innym użytkownikom drogi.

6. Zbliżając się do zebry, zatrzymaj się, gdy obok czekają piesi.

7. Jedź na suwak.

8. Jeśli popełnisz błąd, przeproś.

9. Bądź wyrozumiały dla kierowców z "e-L-ką".

10. Na drodze wielopasmowej używaj lewego pasa ruchu tylko do wyprzedzania.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: