SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy FOTORADARY: Jedno zdjęcie może wystarczyć nawet na KILKA MANDATÓW!

FOTORADARY: Jedno zdjęcie może wystarczyć nawet na KILKA MANDATÓW!

04.01.2013, godz. 17:13
fotoradar
foto:

Kierowcy są sfrustrowani coraz większą ilością fotoradarów na polskich drogach. Za jakie wykroczenie można karać kierującego pojazdem na podstawie zdjęcia z fotoradaru? Okazuje się, że nie tylko za zbyt szybką jazdę, ale także np. za rozmowę przez komórkę podczas jazdy autem, niezapięte pasy, czy brak włączonych świateł - pisze RZECZPOSPOLITA.

Jeżeli urządzenie fotoradaru zarejestruje na fotografii kierowcę, który rozmawia przez komórkę, nie ma zapiętych pasów bezpieczeństwa, zapomniał uruchomić światła i na dodatek przejechał na czerwonym świetle ze zbyt dużą prędkością, może spodziewać się nawet pięciu mandatów!

Taką interpretację przepisów przedstawia cytowany przez RZECZPOSPOLITĄ  Adam Jasiński z Komendy Głównej Policji. - Fotoradar jest wprawdzie urządzeniem przeznaczonym do pomiaru prędkości, ale nie wyklucza rejestracji innych wykroczeń i może być dowodem na ich popełnienie - tłumaczy Jasiński.

>>> FOTORADARY: Kierowco, Ciebie gnębią mandatami, a posłowie i senatorowie są BEZKARNI! <<<

Nie wszyscy prawnicy są jednak zgodni z tą interpretacją i uważają, że zadecydować o tym może sąd. Problemów z interpretacją przepisów może być coraz więcej.

Na polskich drogach działa już 315 nowoczesnych urządzeń zarządzanych przez Inspekcję Transportu Drogowego, a drugie tyle mają straże miejskie. Według szacunków fiskus zamierza w tym roku zarobić na mandatach około 1,5 mld zł.

autor: Marcin Młynarczyk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: