SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy Fotoradary są NIEZGODNE Z KONSTYTUCJĄ! Tak twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich

Fotoradary są NIEZGODNE Z KONSTYTUCJĄ! Tak twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich

31.01.2013, godz. 12:18
Fotoradar, kontrola prędkości
foto: EAST NEWS

Minister transportu Sławomir Nowak (39 l.) nie rezygnuje z planów ustawienia na drogach kolejnych fotoradarów i cieszy się, że będzie budować autostrady za pieniądze z mandatów. Może się jednak okazać, że kierowcy płacą je niezgodnie z prawem. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich przepis mówiący o gromadzeniu danych i obrazów z fotoradarów przez Inspekcję Transportu Drogowego jest niezgodny z konstytucją.

Wygląda na to, że Teresa Lipowicz (60 l.), rzecznik praw obywatelskich, uwzięła się na fotoradary i nie zamierza odpuścić, dopóki nie uporządkuje tej sprawy.

Generalnie uważa ona, że Inspekcja Transportu Drogowego nie ma prawa ścigać właścicieli pojazdów, jeśli nie wskazano kierowcy. RPO pisała w tej sprawie do ministra Nowaka, zwracała uwagę głównemu inspektorowi transportu drogowego. Minister Nowak wydał ostatnio rozporządzenie w sprawie udostępniania kierowcom zdjęć z fotoradarów, ale pani RPO znowu znalazła błąd.

Postanowiła się zwrócić do Trybunału Konstytucyjnego. Teresa Lipowicz chce, by sędziowie zbadali, na jakiej podstawie inspektorat gromadzi dane i obrazy z fotoradarów. Według prawników RPO, minister Sławomir Nowak wydał rozporządzenie, ale nie zrobił tego jak powinien.

Konstytucja przewiduje bowiem, że w tak ważnej sprawie powinna być ustawa, a nie rozporządzenie. - Ten punkt ustawy o ruchu drogowym jest więc niezgodny z konstytucją - argumentuje rzecznik praw obywatelskich.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: