SuperAuto kodeks drogowy Jak powinien zachować się kierowca podczas policyjnej kontroli, jakie obowiązki ma policjant

Jak powinien zachować się kierowca podczas policyjnej kontroli, jakie obowiązki ma policjant

27.01.2014, godz. 09:47 / aktualizacja 01.04.2014, godz. 17:34
kontrola drogowa, policja
foto:

Każdy kierowca w swojej karierze miał na pewno okazję do spotkania z patrolem policyjnej drogówki. Jak zachować się w takiej sytuacji? Jakie mamy prawa i obowiązki, a jakie obowiązki ma policjant? Znajomość przepisów pomoże nam w sposób bezstresowy - o ile nie popełniliśmy wykroczenia - przejść każdą kontrolę.

Kierowcę do kontroli może zatrzymać zarówno policjant umundurowany, jak i w cywilu. Policjant umundurowany ma uprawnienia do zatrzymania w każdym miejscu, natomiast nieumundurowany - tylko na obszarze zabudowanym. Policjanci powinni rozpocząć kontrolę od przedstawienia się i podania powodu zatrzymania. Policjant nieumundurowany jest zobowiązany pokazać legitymację służbową, a umundurowany - tylko na żądanie kontrolowanego kierowcy.

Wskazanie do zatrzymania

Funkcjonariusz zatrzymujący do kontroli może sygnalizować taki zamiar ręką (tylko przy dobrej widoczności), tarczą do zatrzymywania pojazdów, a w przypadku złej widoczności latarką albo tarczą ze światłem odblaskowym. Policjant jadący samochodem może dawać sygnały z urządzeń sygnalizacyjnych, świetlnych i nagłaśniających. Do kontroli może nas również wezwać policjant ze śmigłowca, w tym przypadku sygnały wysyłane są z urządzeń nagłaśniających i świetlnych.

Przeczytaj: Mandat za prędkość: jakie służby mają uprawnienia do wystawiania mandatów kierowcom

Kierowca, który otrzyma od policjanta sygnał do zatrzymania, powinien zatrzymać pojazd w miejscu wskazanym. Miejsce to nie powinno utrudniać ruchu i stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Po zatrzymaniu kontrolowany powinien położyć ręce na kierownicy i czekać na przyjście policjanta. Zakaz wychodzenia z samochodu obowiązuje również pasażerów. Kontrolujący policjant może nakazać wyłączenie silnika i włączenie świateł awaryjnych.

Co może policjant

Policjant zatrzymujący do kontroli ma szereg uprawnień. Od sprawdzenia ważności prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia pojazdu, przez sprawdzenie trzeźwości kierującego. Funkcjonariusz ma prawo uniemożliwić dalszą jazdę w przypadku m.in. nietrzeźwości, złego stanu technicznego pojazdu czy braku odpowiednich uprawnień pozwalających na prowadzenia pojazdu. Trudno mówić o bezpiecznych drogach bez podkreślania roli policji. Zadaniem służb jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego, dbanie o przestrzeganie zasad ruchu oraz niwelowanie zagrożeń pojawiających się na drodze.

Co może kontrolowany kierowca

Kontrolowany kierowca oprócz obowiązków ma również prawa, z których może skorzystać w przypadku, gdy nie zgadza się z oceną swojego wykroczenia. Prawa te są ściśle określone i dotyczą: możliwości złożenia zażalenia na sposób przeprowadzenia czynności przez policjanta, a także zasadności wystawionego mandatu lub jego wysokości. W takim wypadku możemy odmówić przyjęcia, a sprawa wówczas zostanie przekazana do sądu.

Sprawdź też: Kiedy policja zatrzyma dowód rejestracyjny

Jeśli kierowca ma być ukarany na podstawie wskazań urządzeń powinien mieć możliwość zapoznania się z nagraniem lub wynikiem pomiaru urządzeń kontrolujących prędkość, a także może żądać okazania kopii świadectw legalizacyjnych tych urządzeń. Kierowca poddawany badaniu na obecność alkoholu lub innych środków odurzających, w przypadku pozytywnego wyniku badania ma prawo do ich powtórnego przeprowadzenia.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: