SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy Kiedy policja zatrzyma dowód rejestracyjny

Kiedy policja zatrzyma dowód rejestracyjny

06.10.2013, godz. 01:08
dowód rejestracyjny
foto:

Patrole drogowe kojarzą się kierowcom głównie z "suszarkami" i ewentualnie z kontrolą trzeźwości. To jednak uproszczenie. Spotkanie z patrolem może zakończyć się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Kiedy policjant może dokonać takiej czynności? Co dalej czeka kierowcę?

Przesłanek do zatrzymania dowodu rejestracyjnego jest co najmniej kilka. Policjant zatrzyma dokument jeżeli stwierdzi (lub będzie miał uzasadnione przypuszczenie), że pojazd zagraża bezpieczeństwu, porządkowi ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska. Powodem do zabrania dowodu może być też brak badania technicznego lub nieprawidłowe wyznaczenie jego terminu. Na baczności powinni mieć się kierowcy korzystający ze zniszczonego i nieczytelnego dokumentu – Policja ma prawo do jego zatrzymania. Tak samo stanie się też wtedy, kiedy stróże prawa będą mieli uzasadnione podejrzenie, że dowód rejestracyjny został przerobiony czy nawet podrobiony, a dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

Przegląd i ubezpieczenie to podstawa

– Kierowcy dla własnego dobra powinni zwrócić też uwagę, gdzie dokonują badań technicznych – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – Kodeks Drogowy stawia sprawę jasno: jeśli badanie takie wykonała jednostka nieupoważniona to jest to podstawa do zatrzymania dowodu rejestracyjnego – wyjaśnia Florkowska. Zmotoryzowani powinni pamiętać też o ubezpieczeniu. Kierowca powinien okazać dokument, który potwierdza posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia OC – w przeciwnym razie będzie musiał pożegnać się ze swoim dowodem rejestracyjnym.

Przeczytaj także: Za uszkodzoną szybę przednią stracisz dowód rejestracyjny

Co po zatrzymaniu dokumentu

Co dzieje się kiedy Policja zatrzymuje dowód rejestracyjny? W takie sytuacji policjant wydaje kierowcy pokwitowanie. Może też zezwolić kierowcy na warunkowe używanie pojazdu przez maksymalnie 7 dni. Jednak uwaga! Warunkowe korzystanie z samochodu nie zostanie przyznane kierowcy, w trzech przypadkach: jeśli nie okaże on OC, jeśli pojazd zagraża bezpieczeństwu lub narusza wymagania ochrony środowiska. Jeśli zatrzymany dokument został uznany za (prawdopodobnie) podrobiony czy zafałszowany, lub kierowca nie miał OC, to policja odsyła go do organu, który go wydał.

Jak odzyskać utracony dowód

Prawo mówi jasno: zwrot dowodu rejestracyjnego następuje niezwłocznie po korekcie przyczyny uzasadniającej jego zatrzymanie. Czyli na przykład po okazaniu dokumentu, potwierdzającego posiadanie ubezpieczenia OC lub usunięcia stwierdzonych przez policję uszkodzeń pojazdu.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: