SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy Kiedy policja zabierze dowód rejestracyjny za opony, w jakim przypadku kierowca może dostać mandat

Kiedy policja zabierze dowód rejestracyjny za opony, w jakim przypadku kierowca może dostać mandat

16.10.2016, godz. 23:50
opony, wymiana opon, warsztat, kontrola pojazdu
Przegląd samochodu foto:

Opony w samochodzie wpływają na bezpieczeństwo i komfort jazdy. By ogumienie nadawało się do użytku, musi spełniać kilka warunków. Jeżeli stan ogumienia nie odpowiada ustalonym przepisom drogowym i wskazuje na zużycie, przy kontroli drogowej policja ma prawo zabrać dowód rejestracyjny, a kierowcę ukarać mandatem.

.
Zbyt niska rzeźba bieżnika

Kontrolowanie stanu wysokości bieżnika opon oraz poszukiwanie uszkodzeń to podstawa. Według przepisów dopuszczalna wartość graniczna protektora to 1.6 mm (nowe opony posiadają 8-9 mm). Prawda jest jednak taka, że opona poniżej 3 mm zaczyna łatwiej tracić przyczepność szczególnie na mokrych nawierzchniach i staje się niebezpieczna. W razie kontroli drogowej, policjant ma prawo sprawdzić stan ogumienia w samochodzie. Jeżeli okaże się, ze opony noszą ślady poważnych uszkodzeń lub posiadają rzeźbę bieżnika z wysokością niższą jak 1.6 mm, kierowca straci dowód rejestracyjny i będzie musiał udać się na przegląd techniczny pojazdu. Na dodatek może zostać ukarany mandatem, za zły stan techniczny.

Przeczytaj: Jak sprawdzić kondycję opon i wysokość bieżnika

Do zmierzenia głębokości bieżnika służą specjalne mierniki lub suwmiarka, ale jest też inny łatwy sposób. Można użyć do tej czynności zwykłej zapałki. Wystarczy włożyć ją w zagłębienie, zaznaczyć głębokość, a następnie zmierzyć zaznaczony odcinek linijką czy krawieckim centymetrem.

.
Różne opony na jednej osi

Według prawa na jednej osi nie można montować dwóch różnych opon. Pojazd obowiązkowo musi mieć identyczne ogumienie (marka, rzeźba protektora) na jednej osi. Inne ogumienie jest natomiast dozwolone na dwóch różnych osiach (przód inne, tył inne). Dowód rejestracyjny zostanie także zatrzymany w przypadku, gdy po drogach publicznych auto będzie się poruszać na sportowych oponach typu slick, lub wyczynowych wyposażonych w kolce.

.
Szerokość opon poza obrysem nadwozia

Innym przewinieniem, za które policjanci odbierają dowody rejestracyjny i każą mandatami, są zbyt szerokie opony zamontowane na pojeździe. Zgodnie z przepisami koło nie może wystawać poza obrys karoserii. Jeżeli tak jest, to przyłapane na drodze auto traci dokumenty i musi ponownie przejść badanie techniczne. Amatorzy tuningowania samochodów często zakładają właśnie takie szerokie koła do swoich maszyn, ale przy tej okazji raczej nie decydują się już na wymaganą, dodatkową modyfikację poszerzenia błotników.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: