SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy Kierowcy bez dokumentów - nowa plaga na polskich drogach

Kierowcy bez dokumentów - nowa plaga na polskich drogach

07.02.2013, godz. 11:15
Policja
foto:

RZECZPOSPOLITA informuje, że po polskich drogach jeździ wielu kierowców bez dokumentów, którzy albo nigdy nie zrobili prawa jazdy, albo je utracili. Nieoficjalne szacunki policyjnych ekspertów mówią, że takich kierowców może być nawet pół miliona!

W ubiegłym roku policja złapała 31 tysięcy osób, które jechały bez uprawnień. Z danych Komendy Głównej Policji, które przytacza gazeta wynika, że z tej liczby aż 26 tys., czyli ok. 80 proc., w ogóle nie posiadało prawa jazdy.

Druga kategoria to ok. 5 tys. kierowców, wobec których sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów i odebrał im dokument, np. za prowadzenie po alkoholu lub spowodowanie wypadku.

Rzeczywista skala zjawiska wydaje się być jednak znacznie większa. Z pewnością istnieje czarna liczba tych, którzy stracili prawo jazdy lub go nie mają, a podejmują ryzyko i poruszają się po drogach. Ryzyko nie jest duże. Ten, kto nigdy nie zrobił prawa jazdy, a jeździ, zapłaci tylko 500 zł mandatu. Bardziej surowa kara (do trzech lat więzienia) grozi za naruszenie sądowego zakazu.

Czytaj więcej: WARSZAWA: Kierowcy walczą z fotoradarami

autor: Marcin Młynarczyk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: