SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy Koniec z bezterminowym prawem jazdy! Dokument ważny tylko przez 15 lat - WIDEO

Koniec z bezterminowym prawem jazdy! Dokument ważny tylko przez 15 lat - WIDEO

12.12.2013, godz. 15:11
Prawo jazdy, dokument prawa jazdy
foto:

Bezterminowe prawo jazdy już niebawem będzie przeszłością. Choć grupa posłów i senatorów z Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Polskiego Stronnictwa Ludowego, złożyła wniosek w sprawie nowych praw jazdy do Trybunału Konstytucyjnego, przepisy okazują się zgodnie z ustawą zasadniczą.

Posłowie i senatorowie uważają, że wymiana bezterminowych dokumentów na nowe, ważne przez 15 lat, jest niezgodna z ustawą. Jak się okazało, ustawa jest skonstruowana w taki sposób, że w wielu punktach jest niezrozumiała i nieścisła. Budzi tyle trudności interpretacyjnych, że powinna być zakwestionowana w całości. Wnioskodawcy zarzucili niekonstytucyjność trzem artykułom.

Autorzy wniosku twierdzą też, że konieczna wymiana "prawka" narusza przede wszystkim zasady ochrony praw nabytych. Nowe przepisy wymuszają na kierowcach konieczność poddania się badaniom lekarskim, co się wiąże z dodatkowymi kosztami.

Przeczytaj też: Prawo jazdy: Spada ilość chętnych na zrobienie kursu

Po prześwietleniu przepisów ustawy o kierujących pojazdami okazało się, że jest ona godna z ustawą zasadniczą - tak orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Po wejściu w życie nowej ustawy o kierujących pojazdami, czyli po 18 stycznia tego roku, prawa jazdy ważne są przez 15 lat. Wcześniej były wydawane bezterminowo. Okazuje się, że również dokumenty wydane przed 18 stycznia stracą swój bezterminowy charakter. Właściciele będą musieli wymienić je na nowe w latach 2028-2033.

Czy to definitywny koniec bezterminowych praw jazdy?

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: