SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy Kto może jeździć quadem, jak zdobyć uprawnienia na czterokołowca, ile trzeba mieć lat - NOWE ZASADY 2013

Kto może jeździć quadem, jak zdobyć uprawnienia na czterokołowca, ile trzeba mieć lat - NOWE ZASADY 2013

17.07.2013, godz. 10:00
Quad
foto: Brak agencji

19 stycznia 2013 roku w życie weszła ustawa, która bardzo namieszała w kwestii zasad prowadzenia pojazdów oraz odpowiednich praw jazdy w poszczególnych kategoriach. Kłopot mają m.in. osoby chcące poruszać się po drogach czterokołowcami, popularnie zwanymi quadami. Jaka kategoria prawa jazdy obowiązuje na ten typ maszyn i kto może się nimi poruszać?

Wiele osób ma problem z klasyfikacją czterokołowców - czy dany model można prowadzić mając w kieszeni "prawko" z kategorią AM, czy też trzeba jednak wyrobić uprawnienia na kategorię B1 lub od razu na kategorię B. Warto sobie na początek ustalić pewne terminy, które rozjaśnią trochę ten zawiły temat:

- Czterokołowiec lekki to pojazd czterokołowy, którego masa własna nie przekracza 350 kg, a prędkość maksymalna nie przekracza 45 km/h, pojemność silnika jest mniejsza niż 50 cm3, a moc jednostki napędowej to mniej niż 5.4 KM.

>>> Jak skasować punkty karne, ile kosztuje taki kurs <<<

- Czterokołowiec to pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków (z wyłączeniem  samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla) którego masa własna nie przekracza 400 kg (w przypadku przewozu osób) lub 550 kg (w przypadku przewozu rzeczy). To oznacza, że w takim przypadku pojemność silnika, prędkość maksymalna oraz moc mogą być nieograniczone.

Prawo jazdy kategorii AM uprawnia do kierowania motorowerami (ten wątek omawialiśmy TUTAJ) oraz czterokołowcami lekkimi. Aby uzyskać "prawko" tego typu trzeba mieć skończone 14 lat, przejść badania lekarskie, ukończyć kurs oraz zaliczyć egzamin państwowy.

Aby móc prowadzić quada o dowolnej mocy i pojemności silnika należy starać się o prawo jazdy kategorii B1 lub B. Kategoria B1 pozwala również na prowadzenie motoroweru, a wiek jaki należy osiągnąć by móc się o nią starać to minimum 16 lat. Tak jak w przypadku kat. AM należy przejść badania lekarskie, ukończyć kurs nauki jazdy oraz zdać państwowy egzamin.

>>> Prawo jazdy na motocykl. Jak zdobyć uprawnienia do kierowania jednośladem - NOWE ZASADY 2013 <<<

Natomiast kategoria B pozwala na przemieszczanie się samochodem o całkowitej masie dopuszczalnej do 3.5t, czterokołowcami o dowolnej pojemności skokowej, motorowerami, ciągnikiem rolniczym wraz z przyczepką o masie max. 750 kg oraz samochodem o dopuszczalnej masie całkowitej zespolonego z przyczepką o masie max. 750 kg. O prawo jazdy tego typu mogą ubiegać się osoby, które skończyły 18 lat i tak jak w wyżej wymienionych przypadkach, muszą one przejść badania lekarskie, ukończyć kurs jazdy oraz pomyślnie przejść państwowy egzamin końcowy.

Na koniec bardzo ważna uwaga: kierujący oraz pasażerowie przemieszczający się czterokołowcem lekkim, czterokołowcem oraz motorowerem, zobowiązani są do zakładania kasków ochronnych!

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: