SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy Kto może jeździć skuterem, jak zdobyć prawo jazdy, ile trzeba mieć lat żeby rozpocząć kurs - NOWE ZASADY 2013

Kto może jeździć skuterem, jak zdobyć prawo jazdy, ile trzeba mieć lat żeby rozpocząć kurs - NOWE ZASADY 2013

09.07.2013, godz. 19:36
skuter, jazda na skuterze
foto: EAST NEWS

Nowe przepisy dotyczące kierowania skuterem i motorowerem weszły w życie 19 stycznia 2013 roku. Zmienione zasady wprowadziły niemałe zamieszanie wśród chętnych na zrobienie adekwatnego kursu. Jakie zmiany obowiązują od tej pory i kto może się starać o prawo jazdy na skuter? Jakie wymagania trzeba spełnić?

Zgodnie z ustawą "O kierujących pojazdami" motorower to pojazd jedno- lub wielośladowy wyposażony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, a prędkość maksymalna pojazdu jest nie większa niż 45 km/h. Od początku 2013 roku do prowadzenia skutera uprawnia prawo jazdy kategorii AM, które zastąpiło dawną kartę motorowerową.

Kategoria AM pozwala również na kierowanie lekkim quadem, którego masa własna to mniej niż 350 kg, a prędkość maksymalna nie przekracza 45 km/h. Osoba która przed 19 stycznia 2013 r. ukończyła 18 lat nie musi mieć uprawnień do jazdy skuterem.

>>> Jak skasować punkty karne, ile kosztuje kurs, jaka ilość punktów jest redukowana <<<

Osoba, która przed 19 stycznia 2013 r. uzyskała kartę motorowerową, zachowuje swoje uprawnienia do czasu ukończenia 18 roku życia, później natomiast dokument ten podlega wymianie na prawo jazdy kategorii AM (na koszt własny). Aby tego dokonać należy zgłosić się do wydziału komunikacji, złożyć wniosek ze zdjęciem oraz przejść badania lekarskie.

Jeżeli natomiast ktoś chce zrobić uprawnienia na nowych zasadach to powinien mieć skończone 14 lat, uzyskać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami, odbyć kurs w ośrodku nauki jazdy, posiadać pisemną zgodę rodzica lub opiekuna (dotyczy osób poniżej 18 roku życia) oraz zdać państwowy egzamin końcowy.

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: