SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy Mandaty z fotoradarów są NIELEGALNE, jeśli na zdjęciu NIE WIDAĆ KTO PROWADZIŁ! GITD doi obywateli wbrew prawu

Mandaty z fotoradarów są NIELEGALNE, jeśli na zdjęciu NIE WIDAĆ KTO PROWADZIŁ! GITD doi obywateli wbrew prawu

24.02.2013, godz. 09:35
fotoradary w Polsce
foto:

Setki urządzeń pomiarowych czyhających na najmniejszy błąd za kółkiem, tysiące wystawionych mandatów i grube miliony złotych dojone z naszych kieszeni! To wszystko dzięki Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego obsługującej bezlitosne fotoradary.

Okazuje się, że z maszynkami do robienia pieniędzy, jakimi są fotoradary, da się wygrać! W szczególności jeśli na zdjęciu stanowiącym podstawę kary nie widać, kto prowadził samochód. W czwartek sąd drugiej instancji wydał prawomocny wyrok właśnie w takiej sprawie!

Niemożliwe? A jednak... z urzędnikami z GITD da się wygrać. Udowodnił to Artur Wdowczyk, prawnik z Warszawy, który nie chciał przyjąć mandatu wystawionego na podstawie nieczytelnego zdjęcia. - Dostałem mandat z GITD za przekroczenie prędkości. Postanowiłem to wyjaśnić, bo nie pamiętałem, kto wtedy prowadził. Było to przecież kilka miesięcy wcześniej - wyjaśnia. Kiedy jednak poprosił o zdjęcie, okazało się, że jest ono całkowicie nieczytelne. W ten sposób Wdowczyk nie mógł wskazać, kto prowadził wtedy auto. Urzędnicy GITD chcieli jednak ukarać go mandatem za niewskazanie prowadzącego... Wdowczyk odmówił przyjęcia i tej kary. - Nie rozumiem, dlaczego miałbym być ukarany za to, że czegoś nie wiem. Przecież to nienormalne - tłumaczy. Sprawa trafiła do sądu, który stwierdził, że GITD nie ma uprawnień by żądać ukarania właściciela aut, który nie potrafi wskazać, kto prowadził samochód w momencie zrobienia fotografii.

To jednak był zbyt duży policzek dla GITD, który postanowił odwołać się od wyroku. I tu niespodzianka! Bowiem w czwartek sąd drugiej instancji wydał prawomocny wyrok, w którym po raz kolejny przyznał rację kierowcy! - To jest tryumf państwa prawa nad swobodnym interpretowaniem przepisów przez urzędników i polityków na niekorzyść obywatela - mówi Wdowczyk. Co ciekawe, na rozprawie, która może mieć kolosalne znaczenie dla działalności GITD, nie pojawił się żaden jej przedstawiciel. Czy inspektorzy odstąpią teraz od karania kierowców , którzy nie potrafią powiedzieć, kto prowadził ich samochód? Raczej nie. - Na razie czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku. Jednak do tej pory w kilkuset podobnych przypadkach sądy uznały naszą rację - mówi Alvin Gajadhur z GITD.

Tak nas doją na fotoradarach

800 masztów na fotoradary kontrolowanych jest przez GITD

400 fotoradarów na początku tego roku posiadała inspekcja

29 robiących zdjęcia samochodów dybie w tej chwili na kierowców

11 mln zł zaledwie w miesiąc zarobiły dla GITD nieoznakowane samochody

16 mln zł w 2012 r. państwo zarobiło na mandatach

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: