SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy Nie zarejestrujesz sprowadzonego rozbitka! Unia Europejska pozbędzie się powypadkowych aut!

Nie zarejestrujesz sprowadzonego rozbitka! Unia Europejska pozbędzie się powypadkowych aut!

07.04.2014, godz. 11:10
Unia Europejska pozbędzie się powypadkowych aut
foto: Super Express

Władze Unii Europejskiej zapowiadają zajęcie się problemem samochodów niesprawnych technicznie i powypadkowych. Już 15 kwietnia ma wejść w życie regulacja, która pozwoli w krajach członkowskich na uznawanie dokumentów i badań technicznych, wydanych przez zagraniczne urzędy.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", nowy zapis oznaczać będzie, że samochody, które zostały za granicą wyrejestrowane z powodu tzw. szkody całkowitej, bądź nie przeszły tam badań technicznych, nie będą mogły być rejestrowane w innych krajach, w tym w Polsce.

Przeczytaj też: Polacy migają się od płacenia OC i jeżdżą bez ubezpieczenia!

Ponadto zapowiada się znaczące uproszczenie procedur rejestracji sprawnego samochodu z zagranicy. Obecnie należy zawrzeć umowę, wymeldować pojazd, wykupić ubezpieczenie i czasowe tablice rejestracyjne, przetłumaczyć dokumenty, zrobić badania techniczne, zdobyć w urzędzie skarbowym zaświadczenie o zwolnieniu z podatku, a także wnieść opłatę ekologiczną. Po zmianach ma wystarczyć sama umowa kupna-sprzedaży i dowód rejestracyjny.

Państwa członkowskie będą miały 3 lata na dostosowanie się do nowych przepisów. Według statystyk, aktualnie w Polsce sprzedaje się nieco ponad 300 tysięcy nowych samochodów rocznie, natomiast import pojazdów z zagranicy wynosi przeszło trzy razy tyle. Na razie trudno jednoznacznie przewidzieć, jak na ten stan rzeczy wpłynie zaproponowana zmiana prawa.

autor: Rafał Michalak zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: