SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy Nieważne kto kierował, mandat z fotoradaru zapłaci właściciel auta! Kary finansowe wyższe, ale bez punktów karnych

Nieważne kto kierował, mandat z fotoradaru zapłaci właściciel auta! Kary finansowe wyższe, ale bez punktów karnych

28.01.2014, godz. 13:25
fotoradar
foto: FOTO SE

Szykuje się kolejna fotoradarowa rewolucja. Do Sejmu lada dzień trafi nowy projekt ustawy, mogący zmienić dotychczasowe przepisy. Mandatem z fotoradaru miałby być zawsze obciążony właściciel samochodu, niezależnie od tego, kto siedział za kierownicą auta. Punkty karne natomiast nie byłyby naliczane.

Jak informuje radio RMF FM, odpowiednie ministerstwa zatwierdziły nowy projekt posłów Platformy Obywatelskiej, o ustawie związanej z fotoradarami i karaniem kierowców. Dokument porządkujący kompetencje służb oraz na nowo traktujący kary dla piratów drogowych, w tym tygodniu ma trafić do Sejmu.

Zgodnie z zapisami, straże gminne i miejskie stracą możliwość używania fotoradarów, a zdjęcia będzie mogła robić tylko Inspekcja Transportu Drogowego. Co więcej ITD nie będzie mogła już więcej używać nieoznakowanych samochodów z wideorejestratorami, gdyż działania te będą tylko w kompetencji policji.

Przeczytaj też: Szare fotoradary postrachem kierowców! Miały nie działać, a część wciąż robi zdjęcia

Obecnie właściciel auta po otrzymaniu fotografii z fotoradaru, może wskazać osobę, której powierzył pojazd, co oznacza przypisanie mandatu i punktów karnych osobie winnej wykroczenia. W myśl nowych przepisów, mandat będzie traktowany jako kara administracyjna, a zapłacić będzie musiał właściciel samochodu, niezależnie od tego, kto siedział za kierownicą. W związku z tym nie będzie jednak punktów karnych dołączanych do zdjęcia.

To jednak nie wszystko, bo finansowe kary zostaną znacznie zwiększone. Kary mają być ułamkiem średniego wynagrodzenia. Przykładowo przekroczenie prędkości o 10 km/h = mandat 1,5 proc. średniego wynagrodzenia, czyli około 50 złotych. Przekroczenie prędkości o 50 km/h = mandat 20 procent, czyli około 750 złotych! Nowością ma być podwajanie kar w terenie zabudowanym. Za czwarte zdjęcie za przekroczoną prędkością o 50 km właściciel auta zapłaci nawet 2 tysiące złotych!

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: