SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy OPONY: Za brak opon zimowych MANDATU nie dostaniesz

OPONY: Za brak opon zimowych MANDATU nie dostaniesz

10.11.2012, godz. 05:00
Opony zimowe
foto:

Wymiana opon z letnich na zimowe nie jest wymogiem objętym przepisami. Decyzja wymiany ogumienia w sezonie jesienno-zimowym leży wyłącznie po stronie kierowcy. Oznacza to, że bez względu na porę roku, mamy prawo jeździć na takim ogumieniu, na jakim chcemy i nie dostaniemy za to mandatu.

W polskim prawie kwestia obowiązkowych opon zimowych nie jest uregulowana. Parlamentarny Zespół do spraw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego chce na wzór niektórych krajów europejskich zmiany przepisów, i wprowadzenia zapisu mówiącego o obowiązku posiadania "zimówek". Na razie jednak projekt takiej ustawy nie został uchwalony i nie wiadomo, czy kiedykolwiek będzie.

>>> OPONY: W jakim przypadku policja zabierze dowód rejestracyjny za opony

Mandatu za bak "zimówek" nie dostaniesz

W ustawie Prawo o ruchu drogowym i w taryfikatorze mandatów nie ma informacji o mandatach za brak opon zimowych. Oznacza to, że bez względu na porę roku, można jeździć na dowolnym ogumieniu. Policja nie ma więc prawa wystawienia mandatu za "zimówek" w okresie jesienno-zimowym. Funkcjonariusze mogą za to skontrolować stan ogumienia i w razie nieprawidłowości odebrać dowód rejestracyjny i ukarać kierowcę. O tym przeczytasz po kliknięciu w link powyżej.

.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: