SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy Pełne odliczenie VAT-u od samochodów "z kratką" do 1 kwietnia 2014. Jakie będą nowe zasady?

Pełne odliczenie VAT-u od samochodów "z kratką" do 1 kwietnia 2014. Jakie będą nowe zasady?

08.02.2014, godz. 12:17
Volvo z kratką
foto: Volvo

Już wiadomo - tylko do ostatniego dnia marca tego roku przedsiębiorcy będą mieli prawo do odliczenia całej wartości podatku VAT od samochodu z kratką. Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług została przegłosowana przez posłów. Jakie prawa będą mieli przedsiębiorcy po tym terminie?

Od 1 kwietnia od samochodów osobowych wykorzystywanych w celach służbowych i prywatnych będzie można odliczyć połowę wysokości podatku (50 proc. VAT). Przepisy dotyczą popularnych "aut z kratką", czyli samochodów o masie do 3,5 tony zarejestrowanych jako ciężarowe.

Całość podatku będzie można odliczyć w przypadku korzystania z samochodu wyłącznie w celach firmowych. Aby było to możliwe, należy poinformować o tym urząd skarbowy, a także skrupulatnie prowadzić ewidencję przebiegu auta. Co więcej, z dniem 1 lipca 2015 roku wejdzie w życie dodatkowa formuła 50-50-50. System ten oznaczać będzie wysokość 50 proc. odliczenia VAT-u od wydatku na zakup samochodu, a także kosztów serwisu oraz paliwa.

Sprawdź: Od jakich modeli samochodów będzie można odliczyć pełny podatek VAT

Za takim projektem opowiedziało się 230 posłów, przeciwko zagłosowało 199. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Ustawa wejdzie w życie 1 kwietnia. Oznacza to, że pozostało niewiele czasu do zmiany przepisów, więc zainteresowani pełnym odliczeniem VAT-u od auta prywatno-służbowego powinni się spieszyć, aby móc skorzystać z tego rozwiązania.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: