SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy Piraci drogowi będą ścigani w całej Unii Europejskiej

Piraci drogowi będą ścigani w całej Unii Europejskiej

08.02.2014, godz. 02:05
zegary, licznik, przebieg, prędkościomierz
foto:

Przekroczysz prędkość w Niemczech, a zapłacisz mandat w Polsce. Sejm przyjął ustawę, która nowelizuje prawo o ruchu drogowym. Ma ona za zadanie ułatwienie identyfikacji piratów drogowych w państwach UE poprzez automatyczne przekazywanie danych rejestracyjnych pojazdów i ich właścicieli.

Jeśli polski kierowca w innym kraju Unii Europejskiej np. spowoduje wypadek, będzie jechał pod wpływem alkoholu albo przekroczy prędkość, jego dane trafią automatycznie do policji, Inspekcji Transportu Drogowego, straży miejskiej, Służby Celnej i Straży Granicznej. Informacje trafiające do Krajowego Punktu Kontaktowego będą także dotyczyć danych rejestracyjnych pojazdów oraz ich właścicieli lub posiadaczy.

Przeczytaj też: Nieważne kto kierował, mandat z fotoradaru zapłaci właściciel auta!

Krajowy Punkt Kontaktowy ma być częścią nowej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Wymiana informacji będzie odbywała się w systemie teleinformatycznym za pośrednictwem istniejącego już europejskiego systemu EUCARIS.

Po zakceptowaniu przez Sejm ustawy o kierowcach naruszających przepisy w krajach UE, teraz nowelizacją prawa o ruchu drogowym zajmie się Senat.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: