SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy Polacy migają się od płacenia OC i jeżdżą bez ubezpieczenia!

Polacy migają się od płacenia OC i jeżdżą bez ubezpieczenia!

22.10.2013, godz. 18:50
stłuczka
foto:

Szok! W Polsce 250 000 kierowców nie płaci OC - tak szacuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jak podaje "Rzeczpospolita" nieuczciwi kierowcy spowodowali aż 6 tys. wypadków z łącznej liczby 37 tys. do jakich doszło na polskich drogach (według danych za ubiegły rok). Koszta ponoszą ubezpieczeni kierowcy.

Niestety coraz więcej płacimy za polisę ubezpieczeniową, gdyż rośnie liczba sprawców wypadków bez wykupionego OC - donosi "Rzeczpospolita".

W ciągu ubiegłego roku z powodu nieuczciwych kierowców składki za polisy komunikacyjne znacznie wzrosły. Według najnowszego Raportu Krajowej Rady Bezpieczeństwa ruchu Drogowego, właściciele samochodów musieli zapłacić o 34 mln zł. więcej, bo koszty spowodowane przez kierowców bez OC wzrosły aż o 20%.

Przeczytaj też: Kiedy policja zatrzyma dowód rejestracyjny

Wypadki na drogach spowodowane przez właścicieli nieubezpieczonych samochodów kosztowały w zeszłym roku Fundusz Gwarancyjny prawie 70 mln zł. Ubezpieczyciele starają się odzyskać pieniądze, ale jak dotąd udało im się to jedynie z 26% osób zalegających z płatnościami. To niewiele zwłaszcza, że według autorów raportu na wypłatę jednego odszkodowania za wypadek spowodowany przez kierowcę bez OC przeznacza się roczne składki posiadaczy 450 pojazdów.

– System nie działa: popłaca cwaniakom, obciąża uczciwych – powiedział "Rzeczpospolitej" Janusz Popiel, prezes Alter Ego Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych.

Liczby pokazują, że znaczna część polskich kierowców nie czuje się w obowiązku płacić OC, czym obarcza kieszenie uczciwych właścicieli samochodów.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: