SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy Policja chce zabierać prawo jazdy za przekroczenie prędkości!

Policja chce zabierać prawo jazdy za przekroczenie prędkości!

30.08.2013, godz. 12:50
Akcja Znicz, kontrola policyjna, mandat
foto:

Komenda Główna Policji co jakiś czas wychodzi z coraz to nowymi propozycjami zmiany przepisów. Tym razem pojawił się pomysł projektu, zakładającego zatrzymywanie praw jazdy kierowcom, za przekroczenie prędkości o 50 km/h.

Policjanci domagają się nowego, surowego przepisu w Prawie o ruchu drogowym. Mundurowi złożyli do uzgodnień Ministerstwa Spraw Wewnętrznych projekt, mówiący o zatrzymaniu uprawnień do kierowania pojazdami na okres trzech miesięcy, za przekroczenie szybkości o 50 km/h. Po upływie tego terminu dokument będzie zwracany. Jednak gdy policjanci przyłapią kierowcę na prowadzeniu pojazdu mimo zakazu, kara zostanie automatycznie przedłużona o dalsze trzy miesiące, a kolejne zatrzymanie będzie oznaczać całkowite cofnięcie uprawnień, co w skutkach wiąże się z ponownym podejściem do egzaminu.

>>> Policja się zbroi: na drogi wyjadą nieoznakowane terenówki! <<<

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", tak dotkliwa kara ma wynikać z nagminnie łamanych przepisów - tylko w zeszłym roku za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h ukarano aż 80 tysięcy kierowców w Polsce. Dodatkową przyczyną jest słaba infrastruktura drogowa. Propozycje będące częścią Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, na razie są tylko w fazie projektu, a ostateczna decyzja będzie zależeć od Sejmu.

Obecnie według taryfikatora mandatów, za przekroczenie prędkości o 50 km/h wzwyż, kierowca otrzymuje 10 punktów karnych i nałożoną karę finansową w wysokości 500 zł - czyli maksymalny mandat, jaki służby mogą nałożyć za popełnione wykroczenie. W przypadku odmówienia przyjęcia mandatu sprawa kierowana jest do sądu.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: