SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy PRAWO JAZDY będzie DROŻSZE. Od 19.01.2013 NOWE PRZEPISY dla przyszłych kierowców

PRAWO JAZDY będzie DROŻSZE. Od 19.01.2013 NOWE PRZEPISY dla przyszłych kierowców

18.01.2013, godz. 02:30
Prawo jazdy będzie droższe
foto:

Tego momentu obawiali się przyszli kierowcy. Jutro wchodzą w życie nowe przepisy ich dotyczące. Egzamin będzie droższy, a wnioski składane będą nie w szkołach nauki jazdy, tylko w urzędach dzielnic.

Stołeczne WORD-y przeżywają oblężenie. Wszystko przez to, że w sobotę wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące egzaminu na prawo jazdy.

- Mamy teraz prawdziwe oblężenie, codziennie egzaminujemy ponad tysiąc osób - mówi "Super Expressowi" Andrzej Szklarski, dyrektor warszawskiego WORD-u.

- Specjalnie na tę okazję w czwartek ośrodki działały do północy, natomiast dzisiaj będą czynne do godz. 23, bo tyle osób zapisało się ostatnio na egzamin, który jeszcze tylko dziś odbywa się na starych zasadach - dodaje dyrektor.

>>> PRAWO JAZDY - tak wygląda nowy dokument <<<

Czego boją się przyszli kierowcy? Przede wszystkim nowych pytań w części teoretycznej. Teraz w bazie ośrodka egzaminacyjnego znajduje się około 500 pytań wielokrotnego wyboru.

Po 19 stycznia liczba ta ma się zwiększyć do 3 tysięcy pytań z jedną tylko poprawną odpowiedzią. Kandydat na prawo jazdy będzie miał jedynie 15 sekund na udzielenie odpowiedzi. Zwiększy się również liczba pytań na samym egzaminie z 18 do 32.

Przyszli kierowcy będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni, ponieważ ceny egzaminów wzrosną. Za egzamin teoretyczny zapłacimy 30 złotych, a za praktyczny 140 złotych. Zmienia się też procedura zapisów na kursy. Przyszły kierowca zamiast w szkole nauki jazdy, wymagane dokumenty (zdjęcie, wniosek, orzeczenie lekarskie i zgoda rodzica dla niepełnoletnich) musi zanieść do wydziału komunikacji w urzędzie dzielnicy. Tam urzędnik utworzy tzw. profil kierowcy, z którym można rozpocząć kurs.

Uwaga!Nowy dokument prawa jazdy wydawany jest na 15 lat. Po tym czasie trzeba zgłosić się do urzędu ze zdjęciem i złożyć wniosek o wydanie aktualnego prawa jazdy.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: