SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy Prawo jazdy: dwa lata okresu próbnego dla świeżo upieczonych kierowców

Prawo jazdy: dwa lata okresu próbnego dla świeżo upieczonych kierowców

23.07.2013, godz. 09:22
zielony liść, zielony listek, początkujący kierowca
foto:

Przepisy dotyczące kierowców pozytywnie zdających egzamin na prawo jazdy, wcale nie oznaczają drogowej swobody. Nowe zasady wprowadziły tzw. okres próbny dla świeżo upieczonych kierowców. Co to oznacza?

Okres próbny dla kierowców, którzy zdali prawo jazdy na nowych zasadach ma teraz trwać dwa lata. Dodatkowo pomiędzy czwartym a ósmym tygodniem okresu próbnego kierowca będzie musiał odbyć kursy doszkalające z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przejść praktyczne szkolenie z zakresu zagrożeń mogących występować na drogach.

>>> Jak zdobyć Prawo jazdy na motocykl - NOWE ZASADY 2013 <<<

Do ósmego miesiąca okresu próbnego kierowcy będą musieli przestrzegać pewnych reguł: w terenie zabudowanym nie będą mogli przekraczać 50 km/h, poza obszarem zabudowanym ich prędkość maksymalna może wynosić co najwyżej 80 km/h, a na autostradach i drogach ekspresowych dwujezdniowej 100 km/h.

Jak informuje "Rzeczypospolita", przez okres pierwszych ośmiu miesięcy okresu próbnego, pojazd, którym będzie się poruszał świeżo upieczony kierowca, powinien być oznakowany na przedniej i tylnej szybie naklejką z zielonym listkiem. Jednak ten wymóg będzie obowiązywał dopiero od 2016 roku, a to za sprawą problemów z bazą CEPiK.

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: