SuperAuta24»

Auto

»

Kodeks drogowy

» PRAWO JAZDY: Jakie dokumenty są WYMAGANE w biurze WORD, jak długo czeka się na prawo jazdy po egzaminie. prawo jazdy, egzamin na prawo jazdy, egzamin prawa jazdy, po egzaminie, odbiór prawa jazdy, osk, word, mord, dokumenty potrzebne do egzaminu, dokumenty po egzaminie

PRAWO JAZDY: Jakie dokumenty są WYMAGANE w biurze WORD, jak długo czeka się na prawo jazdy po egzaminie

Egzamin na prawo jazdy dla wielu młodych, jest równie stresujący jak matura. Aby rozpocząć kurs na "prawko" nie trzeba mieć ukończonych 18 lat. Dopiero w momencie przystąpienia do egzaminu wymagana jest pełnoletniość. Niezbędne są przede wszystkim badania lekarskie upoważniające do kursu przygotowawczego oraz komplet zebranych dokumentów, które trzeba złożyć w biurze WORD.

Przystąpienie do kursu nauki jazdy jest uwarunkowane badaniami lekarskimi. Aby rozpocząć szkolenie, wymagane jest uzyskanie pozytywnego orzeczenia lekarskiego, o braku jakichkolwiek przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów spalinowych. Kolejny krok to przystąpienie do zdobywania wiedzy i praktyki w prowadzeniu pojazdu. Po przejechaniu 30 godzin (w przypadku kategorii B) należy udać się do ośrodka egzaminacyjnego z zaświadczeniem o odbyciu szkolenia oraz złożyć wniosek o przydzielenie terminu egzaminu teoretycznego.

Jakie dokumenty są wymagane wnioskując o prawo jazdy

Aby ubiegać się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów, należy złożyć następujące dokumenty w biurze WORD:

1. Podanie/wniosek o wydanie prawa jazdy. Nie ma wersji elektronicznej, trzeba go wybrać z Biura Obsługi Klienta WORD, MORD.

2. Dowód uiszczenia opłaty za egzamin. Płatności można dokonać tradycyjnie w okienku lub przelewem na konto ośrodka, w którym odbędzie się egzamin.

3. Kolorowa fotografia, wymagane wymiary: 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie bez nakrycia głowy, ani okularów przeciwsłonecznych.

4. Orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów spalinowych.

5. Zaświadczenie o ukończeniu kursu – szkolenia podstawowego, lub doszkalającego w przypadku niepowodzenia w trzech egzaminach z rzędu.

6. W momencie ubiegania się o prawo jazdy kategorii A1, B1, lub B w momencie nie ukończeniu 18 lat, potrzebna jest zgoda rodziców.

7. W przypadku chęci poszerzenia zakresu umiejętności przykładowo o kategorię D – autobus – wymaga się kserokopii dotychczasowego prawa jazdy.

8. Przed przystąpieniem do egzaminu, wymagany jest dokument potwierdzający tożsamość: dowód osobisty, dowód tymczasowy, paszport lub karta stałego pobytu - bez któregoś z tych dokumentów nie osoba nie zostanie dopuszczona do egzaminu

>>> Prawo jazdy - Ile kosztuje kurs, ile kosztuje egzamin <<<

Jak długo oczekuje się na wydanie prawa jazdy

Po złożeniu wszystkich wymienionych zaświadczeń, dokumentów i fotografii, wnioskujący uzyskuje datę terminu przystąpienia do egzaminu, który składa się z 2 części: teoretycznej i praktycznej. Po uzyskaniu pozytywnej oceny, komplet dokumentów przekazywany jest z WORD do Wydziału Komunikacji, właściwego dla miejsca zameldowania wnioskującego. Wówczas pozostaje już tylko czekać na wydanie upragnionego "prawka". W przypadku niepowodzenia trzeba znowu stanąć w kolejce i stawić się na następny termin egzaminu praktycznego. Zaliczona teoria jest ważna przez pół roku od zdania testu.

Gotowy dokument uprawniający do jazdy, wbiera się w Wydziale Komunikacji. Okres oczekiwania trwa maksymalnie do jednego miesiąca. Najlepszą informacją dla niecierpliwych osób, jest możliwość sprawdzenia, czy dokument znajduje się już w urzędzie. Służy do tego stron internetowa Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij nk udostepnij
Łukasz Kiędziński