SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy PRAWO JAZDY: Jakie dokumenty są WYMAGANE w biurze WORD, jak długo czeka się na prawo jazdy po egzaminie

PRAWO JAZDY: Jakie dokumenty są WYMAGANE w biurze WORD, jak długo czeka się na prawo jazdy po egzaminie

11.05.2012, godz. 10:31
Nauka jazdy, prawo jazdy
foto:

Egzamin na prawo jazdy dla wielu młodych, jest równie stresujący jak matura. Aby rozpocząć kurs na "prawko" nie trzeba mieć ukończonych 18 lat. Dopiero w momencie przystąpienia do egzaminu wymagana jest pełnoletniość. Niezbędne są przede wszystkim badania lekarskie upoważniające do kursu przygotowawczego oraz komplet zebranych dokumentów, które trzeba złożyć w biurze WORD.

Przystąpienie do kursu nauki jazdy jest uwarunkowane badaniami lekarskimi. Aby rozpocząć szkolenie, wymagane jest uzyskanie pozytywnego orzeczenia lekarskiego, o braku jakichkolwiek przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów spalinowych. Kolejny krok to przystąpienie do zdobywania wiedzy i praktyki w prowadzeniu pojazdu. Po przejechaniu 30 godzin (w przypadku kategorii B) należy udać się do ośrodka egzaminacyjnego z zaświadczeniem o odbyciu szkolenia oraz złożyć wniosek o przydzielenie terminu egzaminu teoretycznego.

Jakie dokumenty są wymagane wnioskując o prawo jazdy

Aby ubiegać się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów, należy złożyć następujące dokumenty w biurze WORD:

1. Podanie/wniosek o wydanie prawa jazdy. Nie ma wersji elektronicznej, trzeba go wybrać z Biura Obsługi Klienta WORD, MORD.

2. Dowód uiszczenia opłaty za egzamin. Płatności można dokonać tradycyjnie w okienku lub przelewem na konto ośrodka, w którym odbędzie się egzamin.

3. Kolorowa fotografia, wymagane wymiary: 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie bez nakrycia głowy, ani okularów przeciwsłonecznych.

4. Orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów spalinowych.

5. Zaświadczenie o ukończeniu kursu – szkolenia podstawowego, lub doszkalającego w przypadku niepowodzenia w trzech egzaminach z rzędu.

6. W momencie ubiegania się o prawo jazdy kategorii A1, B1, lub B w momencie nie ukończeniu 18 lat, potrzebna jest zgoda rodziców.

7. W przypadku chęci poszerzenia zakresu umiejętności przykładowo o kategorię D – autobus – wymaga się kserokopii dotychczasowego prawa jazdy.

8. Przed przystąpieniem do egzaminu, wymagany jest dokument potwierdzający tożsamość: dowód osobisty, dowód tymczasowy, paszport lub karta stałego pobytu - bez któregoś z tych dokumentów nie osoba nie zostanie dopuszczona do egzaminu

>>> Prawo jazdy - Ile kosztuje kurs, ile kosztuje egzamin <<<

Jak długo oczekuje się na wydanie prawa jazdy

Po złożeniu wszystkich wymienionych zaświadczeń, dokumentów i fotografii, wnioskujący uzyskuje datę terminu przystąpienia do egzaminu, który składa się z 2 części: teoretycznej i praktycznej. Po uzyskaniu pozytywnej oceny, komplet dokumentów przekazywany jest z WORD do Wydziału Komunikacji, właściwego dla miejsca zameldowania wnioskującego. Wówczas pozostaje już tylko czekać na wydanie upragnionego "prawka". W przypadku niepowodzenia trzeba znowu stanąć w kolejce i stawić się na następny termin egzaminu praktycznego. Zaliczona teoria jest ważna przez pół roku od zdania testu.

Gotowy dokument uprawniający do jazdy, wbiera się w Wydziale Komunikacji. Okres oczekiwania trwa maksymalnie do jednego miesiąca. Najlepszą informacją dla niecierpliwych osób, jest możliwość sprawdzenia, czy dokument znajduje się już w urzędzie. Służy do tego stron internetowa Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

autor: Łukasz Kiędziński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: