SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy Prawo jazdy: posłowie chcą obowiązkowego egzaminu z pierwszej pomocy

Prawo jazdy: posłowie chcą obowiązkowego egzaminu z pierwszej pomocy

18.09.2013, godz. 14:10
pierwsza pomoc
foto: EAST NEWS

Tegoroczne zmiany wprowadzone w kodeksie drogowym dotyczące uzyskiwania prawa jazdy sprawiły, że egzaminy na wymarzony dokument są jeszcze trudniejsze niż dotychczas. Największe trudności sprawiają nowe, bardzo szczegółowe pytania części teoretycznej. Być może w przyszłości poziom sprawdzianu znów ulegnie podwyższeniu, albowiem posłowie zastanawiają się czy nie wprowadzić także egzaminu praktycznego z udzielania pierwszej pomocy.

Obecnie egzamin na prawo jazdy składa się z części teoretycznej i praktycznej - w tej drugiej można wyróżnić manewrowanie na placu i jazdę po mieście. Jak informują źródła radia RMF FM, już niedługo do wyżej wymienionych może dojść jeszcze egzamin praktyczny z udzielania pierwszej pomocy, który miałby być przeprowadzany z użyciem fantoma i defibrylatora.

Już teraz w ośrodkach nauki jazdy są prowadzone zajęcia z ratowania życia ludzkiego, jednak zwyczajowe dwie godziny poświęcone na to zagadnienie mogą być niewystarczające w przypadku prawdziwego zdarzenia. Zmiany dotyczące nowego sprawdzianu mógłby wejść w życie w ciągu jednego roku od uchwalenia przepisów. Egzamin końcowy z pomocy przedmedycznej ma być przeprowadzany pod okiem lekarzy lub ratowników medycznych, na terenie w Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego.

>>> Prawo jazdy na motocykl. Jak zdobyć uprawnienia do kierowania jednośladem <<<

Autorką zmian w kodeksie drogowym jest posłanka Platformy Obywatelskiej, Beata Bublewicz. Obecnie zagadnienia z pierwszej pomocy występują tylko w egzaminie teoretycznym, jednak zdaniem inicjatorki nowych przepisów takie rozwiązanie jest niewystarczające: - Najlepiej, żeby taki egzamin był przeprowadzany w praktyce. Jak kierowca, który nadjedzie po wypadku, udzieli pierwszej pomocy to da poszkodowanej osobie szansę i tak na to trzeba patrzeć - powiedziała Beata Bublewicz w rozmowie z RMF FM.

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: