SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy Rewolucja w fotoradarach! Nie będzie punktów karnych, za to kary finansowe wyższe

Rewolucja w fotoradarach! Nie będzie punktów karnych, za to kary finansowe wyższe

27.11.2013, godz. 13:41
fotoradar
foto:

PO chce przeprowadzić wielką rewolucję w fotoradarach, tak znienawidzonych przez polskich kierowców. Przygotowana została nowa ustawa, która odbiera gminie kontrolę nad fotoradarami. Znikną też punkty karne, ale zastąpią je wysokie mandaty. Kara może wzrosnąć nawet do 2,2 tys. złotych!

Ustawa ma szansę wpłynąć do Marszałka Sejmu już za kilka tygodni. Jednak zanim wejdzie w życie, muszą na nią jeszcze zagłosować posłowie, pisze naTemat.pl. Jeżeli przejdzie, to za fotoradary odpowiadać będzie Inspekcja Transportu Drogowego. Z kolei pieniądze z mandatów będą wpływać do Krajowego Funduszu Drogowego.

Przeczytaj też: Jak nie zapłacić mandatu z fotoradaru straży miejskiej

W przypadku przekroczenia prędkości do 11 kilometrów na godzinę, mandat wyniesie 1,5 proc. średniego wynagrodzenia (ok. 50zł). Za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km zapłacimy 20 procent średniej krajowej (ok. 750zł). Jeśli prędkość zostanie przekroczona w terenie zabudowanym, to wszystkie kary finansowe będą podwajane. Natomiast kierowca po złamaniu przepisów cztery razy w roku, czwarty i każdy kolejny mandat dostanie zwiększony o połowę - podaje RMF24.

Dobra wiadomość jest taka, że znikną punkty karne. Jedynie policja będzie miała prawo ich nakładania. Będzie miała za to zakaz robienia kierowcom zdjęć z ukrycia czy z urządzeń mobilnych.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: