SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy Straż miejska bezprawnie wystawia mandaty z monitoringu!

Straż miejska bezprawnie wystawia mandaty z monitoringu!

06.08.2013, godz. 13:00
Chevrolet Aveo, Straż Miejska
foto: Straż Miejska

Nie od dziś wiadomo, że straż miejska stała się maszynką do zarabiania gminnych pieniędzy. Funkcjonariusze często lawirują na krawędzi przepisów prawa i na siłę wyszukują powody do wystawienia mandatu. Teraz dzięki Prokuraturze Generalnej może się to zmienić.

Według Prokuratury Generalnej, w oparciu o przepisy prawne, straż miejska nie ma uprawnień do wystawiania mandatów na podstawie monitoringu miejskiego. Obraz z kamery stanowi dowód w sprawie o wykroczenie, jednak strażnicy miejscy lub gminni nie mogą być oskarżycielami - jedyne co może zrobić SM to przekazać materiał w ręce policji, która podejmie działania mające na celu ukaranie sprawcy.

>>> Prawo jazdy: Spada ilość chętnych na zrobienie kursu <<<

Obecnie straż miejska wystawia mandaty kierowcom także z nagrań monitoringu i wielce prawdopodobne jest, że zwyczaj ten będzie kontynuowany do czasu, aż ktoś nie powie stanowczego "NIE" w tej sprawie. Podejście strażników do wyżej wymienionego problemu najlepiej oddaje wypowiedź komendanta SM w Koszalinie, Waldemara Kuźmińskiego: -„To jedynie opinia prokuratora generalnego, a nie obowiązujące prawo".

Dobrym przykładem na przestrzeganie prawa może być miejscowość Chojnice, w której sądy rejonowe już kilkunastokrotnie orzekły, że strażnicy nie mają podstaw do karania kierowców na podstawie materiałów z monitoringu.

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: