SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy Straż miejska nie może łapać kierowców na fotoradar!

Straż miejska nie może łapać kierowców na fotoradar!

21.07.2013, godz. 07:33
Fotoradar
foto:

Świetna wiadomość dla milionów kierowców! Okazuje się, że straż miejska bądź gminna nie może karać kierowców na podstawie zdjęć zrobionych ze stacjonarnych fotoradarów!

Mandaty wystawiane przez straż miejską na podstawie zdjęć z fotoradarów są nielegalne i działają bez odpowiednich przepisów prawnych - taka jest według RMF FM ocena Prokuratury Generalnej.

Oznacza to, że teraz każdy, kto otrzyma mandat, będzie mógł całą sprawę wygrać w sądzie. I to nawet wtedy, gdy straż zwróci się do prokuratury z tym, aby ta wniosła sprawę o kasację do Sądu Najwyższego. Zdaniem Prokuratury Generalnej straż miejska lub gminna może używać tylko mobilnych fotoradarów, czyli zamontowanych na samochodach.

>>> Jak nie płacić mandatów - poradnik dla kierowców <<<

Zadowolony z takiego obrotu sprawy jest mec. Artur Wdowczyk. - To pokazuje, że straż miejska przekraczała swoje uprawnienia. Mamy do czynienia z taką sytuacją, że kierowcy, którzy dostali mandat, będą mogli spokojnie wygrać sprawę w sądzie. Tak to jest, jeśli prawo tworzy się na kolanie. Trzeba z takim tworzeniem prawa na chybcika jak najszybciej skończyć - mówi nam mecenas Artur Wdowczyk.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: