SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy Trudniej o PRAWO JAZDY. Nowe zasady od 19 stycznia 2013. Koniec z uczeniem się testów na pamięć

Trudniej o PRAWO JAZDY. Nowe zasady od 19 stycznia 2013. Koniec z uczeniem się testów na pamięć

02.01.2013, godz. 09:07
Uważaj! Będzie trudniej o prawo jazdy
foto:

Koniec z uczeniem się testów na pamięć! - Po 19 stycznia 2013 roku egzamin na prawo jazdy zda tylko ten, kto wykaże się refleksem i wiedzą - mówi Mikołaj Karpiński z Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Uwaga, kandydaci na kierowców! Od 19 stycznia 2013 roku zmieniają się zasady zdawania egzaminów na prawko. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej musi dostosować polskie przepisy do wymogów unijnych. A te są postawione wysoko.

Więcej pytań, mniej czasu

- Zmieni się głównie egzamin teoretyczny - mówi Mikołaj Karpiński. - Kierowcy muszą mieć wiedzę, a nie uczyć się testów na pamięć. Chodzi o to, by było bezpieczniej - dodaje.

Lista pytań nie będzie już publikowana i znana kursantom.

Liczba pytań w całej puli zwiększy się z około 500 do 1200.

Egzaminowany będzie miał 25 minut na to, by odpowiedzieć na 32 pytania, 20 z zakresu podstawowej wiedzy o ruchu drogowym i 12 związanych z konkretną kategorią prawa jazdy.

Zadania będą wykonywane w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że egzaminowany zobaczy na ekranie animację i będzie musiał podjąć decyzję tak szybko, jak musiałby to zrobić na prawdziwym skrzyżowaniu. Jeśli nie zaznaczy odpowiedzi, system przejdzie do następnego pytania.

Nowe dokumenty

- Zmieni się też sam dokument potwierdzający uprawnienia, ale ci, którzy mają stare prawa jazdy, nie muszą ich wymieniać - tłumaczy rzecznik. Wymiana starych dokumentów na nowe zacznie się w 2028 roku. Potem trzeba będzie je wymieniać co 15 lat, ale same uprawnienia nie będą musiały być odnawiane. Powtarzać trzeba będzie tylko, jak dotychczas, ewentualne badania lekarskie.

Profil kierowcy

Po 19 stycznia jeszcze przed zapisaniem się do szkoły jazdy musimy założyć przez Internet profil kierowcy w naszym Urzędzie Komunikacji. Do urzędu musimy dostarczyć nasze zdjęcie i zaświadczenie lekarskie. Profil będzie uzupełniany w miarę postępów w zdobywaniu prawka i nie zostanie skasowany, zanim nie uda nam się zdać.

Bez zmian dla młodych kierowców

W kursach organizowanych przez szkoły jazdy i w części praktycznej egzaminu nie zmieni się nic poza drobnymi nowościami w egzaminowaniu motocyklistów. Odroczono wprowadzenie surowszych wymogów, np. okresu próbnego dla świeżo upieczonych kierowców. Te przepisy nie zostaną wprowadzone przed 2016 rokiem.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: