SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy Wkrótce samodzielne tankowanie LPG na stacjach paliw

Wkrótce samodzielne tankowanie LPG na stacjach paliw

27.08.2013, godz. 14:02
autogaz, tankowanie LPG
foto:

Minister Gospodarki oraz Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej podpisali rozporządzenie umożliwiające samodzielne tankowanie autogazu na stacjach paliw. Dokument w celu publikacji w Dzienniku Ustaw, został przekazany 21 sierpnia do Rządowego Centrum Legislacji.

Obecnie kierowca mający w zamiarze zatankowanie paliwa LPG na stacji benzynowej, musi korzystać z pomocy pracownika obsługi stacji. To dlatego, że doładowaniem butli zajmują się wyłącznie przeszkolone w tym celu osoby. W konsekwencji pracownicy odpowiedzialni za autogaz wiążą się z wyższymi kosztami utrzymania stacji, co pośrednio przekłada się też na ceny paliwa.

>>> Mundurowi nie mogą zmuszać obywateli do badania trzeźwości <<<

Wkrótce w Polsce na wzór niektórych krajów europejskich, zrezygnuje się z obowiązkowego pracownika, odpowiedzialnego za tankowanie LPG. Ma pozwolić na to specjalne rozporządzenie zezwalające na samodzielne tankowanie autogazu. Dokument w tej sprawie, określający zmiany warunków technicznych obowiązujących na stacjach paliw płynnych zmieni wymogi bezpieczeństwa. Po wejściu w życie nowych zasad, pojawią się na stacjach oznaczenia informujące o możliwości samoobsługowego uzupełniania butli gazowej pojazdu oraz łatwe w obsłudze "pistolety".

Podpisane przez ministrów Janusza Piechocińskiego i Sławomira Nowaka dokumenty rozporządzenia, zostały przekazane do Rządowego Centrum Legislacji w 21 sierpnia 2013 r. Nowe regulacje wejdą w życie 14 dni po opublikowaniu ich w Dzienniku Ustaw.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: