SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy Wojsko może ZABRAĆ twoje auto i wcielić je do armii!

Wojsko może ZABRAĆ twoje auto i wcielić je do armii!

12.03.2014, godz. 09:28
Pojazdy Militarne
Pojazdy cywilne używane na manewrach ASG Combat Alert foto: combatalert.com

Niespokojna sytuacja na Ukrainie skutkuje licznymi pytaniami na temat bezpieczeństwa naszego kraju. Nie wszyscy wiedzą, że istnieje przepis, na mocy którego polska armia ma prawo do odebrania nam prywatnego auta i wykorzystywania go do swoich celów - i to nie tylko podczas wojny.

W pierwszej kolejności wojsko interesuje się autobusami, samochodami ciężarowymi i terenowymi, a także ciężkim sprzętem typu koparka lub spychacz. Nie oznacza to jednak, że właściciele samochodów osobowych czy motocykli mogą spać spokojnie. W przepisach nie ma jasnych informacji, jakie cechy powinien posiadać pojazd, aby można było go przeznaczyć do służby wojskowej. Tak więc pod uwagę brane są nie tylko pojazdy o wysokiej dzielności w terenie, z napędem 4x4.

Sprawdź: Pojazdy Wojsk Lądowych współczesnego Wojska Polskiego

Jeżeli nasz pojazd zostanie wybrany do służby, będzie to wiązało się dla nas z dodatkowymi obowiązkami. Na właścicielu samochodu spoczywa obowiązek utrzymania go w odpowiednim stanie technicznym. Pocieszeniem dla nas będzie fakt, że z tytułu udostępniania auta przysługuje nam wynagrodzenie (od 300 do 500 zł za dobę), a w przypadku uszkodzenia czy zniszczenia samochodu otrzymamy odszkodowanie.

Czy możemy cokolwiek zrobić w przypadku powołania naszego pojazdu do służby w wojsku? Mamy możliwość odwołania się od decyzji, jednak szanse na pozytywne dla nas zakończenie nie są zbyt wielkie. W razie wojny wcielenie do służby nastąpi automatycznie. Dobrą wiadomością jest to, że pojazd po zakończeniu użytkowania przez armię zostanie nam zwrócony z pełnym bakiem paliwa (jeżeli oczywiście nie zostanie zniszczony).

Zobacz: Polacy zbudowali kosmiczny czołg PL–01 Concept - ZDJĘCIA

Przestarzały artykuł 208 ustawy o powszechnym obowiązku Rzeczypospolitej Polskiej, pochodzący z 1967 roku mówi wyraźnie:

"1. Na urzędy i instytucje państwowe oraz przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne, a także osoby fizyczne może być nałożony obowiązek świadczeń rzeczowych, polegających na oddaniu do używania posiadanych nieruchomości i rzeczy ruchomych na cele przygotowania obrony Państwa.

2. Świadczenia rzeczowe mogą być wykonywane na rzecz Sił Zbrojnych, jednostek organizacyjnych stanowiących bazy formowania specjalnie tworzonych jednostek zmilitaryzowanych, jednostek organizacyjnych obrony cywilnej oraz jednostek organizacyjnych wykonujących zadania na potrzeby obrony państwa albo zwalczania klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków."

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: