SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy Za nieprzepuszczenie pieszego możesz stracić prawo jazdy!

Za nieprzepuszczenie pieszego możesz stracić prawo jazdy!

15.04.2014, godz. 17:10
piesi, przejście dla pieszych
foto: Skoda Auto

Aby walczyć z bezmyślnymi kierującymi, Policja coraz częściej decyduje się na stosowanie bardzo dotkliwych kar. Funkcjonariusze odstępują od nałożenia mandatu, zamiast tego kierując wniosek do sądu w celu wydania orzeczenia o zakazie prowadzenia pojazdu przez okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Skąd takie drastyczne działania policji? Tylko blisko pół tysiąca kierowców zostało ukaranych mandatami w ciągu dwóch dni przez policjantów z Radomia. Najczęstszym wykroczeniem było wyprzedzanie na przejściu dla pieszych pojazdów, które zatrzymywały się przed pasami, aby przepuścić przechodniów.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową, Justyna Leszczyńska z Komendy Miejskiej w Radomiu podała przypadek kierowcy, który wyprzedził na przejściu dla pieszych policyjny radiowóz. Za niestosowanie się do przepisów i brak wyobraźni, kierowcę ukarano mandatem w wysokości 500 zł, a także 10 punktami karnymi.

Przeczytaj też: Tak może skończyć się pisanie sms-a i posta na facebooku za kierownicą - WIDEO

Jak stwierdził naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podinsp. Jacek Mnich, kierowcy powinni traktować na drodze przejście dla pieszych jako szczególnie ważne miejsce. Wyprzedzanie na przejściach jest niedozwolone i może skończyć się tragicznie. Aby walczyć z bezmyślnymi kierującymi, policja częściej decyduje się na dotkliwe kary. Kierowane są wnioski do sądu w celu wydania orzeczenia o zakazie prowadzenia pojazdu przez okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Przypomnijmy, że w świetle obowiązujących przepisów kierowca, który utracił uprawnienia na ponad rok, jest zmuszony zdawać ponownie egzamin na prawo jazdy.

autor: Rafał Michalak zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: