SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto kodeks drogowy Zaostrzone kary dla pijanych kierowców. Co wkrótce się zmieni w prawie?

Zaostrzone kary dla pijanych kierowców. Co wkrótce się zmieni w prawie?

07.03.2014, godz. 13:54
Stop pijanym kierowcom
Stop pijanym kierowcom foto: Super Express (fotomontaż)

Polski Wymiar Sprawiedliwości opracował zestaw poprawek do przepisów dotyczących jazdy w stanie nietrzeźwości. Wszystko wskazuje na to, że pijani kierowcy już niebawem będą mogli stracić prawo jazdy nawet na 15 lat. Zaostrzenie kar ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Co się zmieni?

Rząd wystąpił z propozycją, aby kierujących pod wpływem alkoholu karać utratą prawa jazdy na okres od 3 do 15 lat. Kierowcy, którym jazda po pijanemu zdarzyłaby się po raz drugi, musieliby pożegnać się z uprawnieniami do kierowania na co najmniej 5 lat. Zapowiada się również dotkliwsze kary dla sprawców wypadków, którzy uciekli z miejsca zdarzenia.

Sprawdź: Jaki alkomat warto kupić, jak działają osobiste alkomaty - WIDEO

Dodatkową nowością jest kara finansowa, tzw. nawiązka, która będzie przekazywana na rzecz osób poszkodowanych. Jazda pod wpływem alkoholu oznacza wpłatę nie mniej niż 5 tysięcy złotych na fundusz pomocy pokrzywdzonym. Osoby, które dopuszczą się jazdy po pijanemu po raz drugi, będą zmuszone do zapłaty co najmniej 10 tysięcy złotych w ramach rekompensaty. Dane osobowe osoby pijanych kierowców mają być ogłaszane publicznie. Ponadto, jazda bez uprawnień będzie od tej pory przestępstwem, a nie jak wcześniej, wykroczeniem.

Zapowiadana jest też walka z przyzwoleniem społecznym do kierowania po alkoholu. Osoby trzecie, które nie zareagują, mając świadomość o wsiadaniu nietrzeźwego za kierownicę, także mają być pociągnięte do odpowiedzialności. Wysunięto ponadto propozycję, aby sąd miał możliwość konfiskaty pojazdu, który prowadził pijany kierowca.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: