SuperAuto kodeks drogowy Znowu odliczysz cały VAT od auta "z kratką"

Znowu odliczysz cały VAT od auta "z kratką"

14.11.2013, godz. 01:00 / aktualizacja 01.04.2014, godz. 17:33
samochód z kratką
foto:

Wszystko wskazuje na to, że od stycznia 2014 r. przedsiębiorcy będą mogli znowu odliczać cały VAT od aut "z kratką". Niestety, prawdopodobnie tylko przez kilka miesięcy...

Stosowane obecnie ograniczenie w odliczaniu VAT-u przy nabyciu samochodów osobowych oraz zakaz odliczania VAT-u od paliwa do takich aut, obowiązują do końca 2013 roku. Rok temu Polska wystąpiła jednak do Komisji Europejskiej o zgodę na stosowanie odmiennych przepisów regulujących odliczanie VAT-u na samochody niż te, które zawarte są w unijnej dyrektywie. Decyzja derogacyjna, czyli zgoda Brukseli na odstępstwa od unijnej dyrektywy, będzie jednak gotowa dopiero w 2014 roku – data nie jest jeszcze znana.

Przeczytaj też: Kiedy policja zatrzyma dowód rejestracyjny

Oznacza to - jak poinformowała PAP resort finansów -, że "od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia implementacji decyzji derogacyjnej obowiązywać będą zasady zawarte w art. 86a i art. 88a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług". Tym samym od początku przyszłego roku przedsiębiorcy mieliby przez jakiś czas – prawdopodobnie tylko przez kilka miesięcy - prawo do pełnego odliczania VAT-u od aut "z kratką". Dotyczyć bedzie to pojazdów, które mają co najmniej trzy miejsca siedzące, a ich dopuszczalna ładowność wynosi przynajmniej 500 kg.

Tak jest obecnie

Obecnie nabywając samochód osobowy przedsiębiorca może dokonać odliczenia do 60% VAT-u wykazanego na fakturze, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Nie ma także w ogóle prawa do odliczenia VAT-u z faktury zakupu paliwa do takiego auta. Odliczenie nie jest natomiast ograniczone w zakresie pozostałych kosztów związanych z eksploatacją. Można więc zmniejszyć VAT np. odliczając VAT z faktur za naprawę firmowego samochodu.

Co po uzyskaniu decyzji derogacyjnej

Czego mogą spodziewać się przedsiębiorcy po tym, jak Polska uzyska decyzję derogacyjną? Niestety samochody "z kratką" ze 100-procentowym odliczeniem VAT-u nie zagoszczą zbyt długo na rynku. Pierwotnie we wniosku skierowanym do Komisji Europejskiej mowa była o odliczeniu przez przedsiębiorców 50 proc. VAT naliczonego w cenie kupowanego samochodu osobowego (w latach 2014-2018), ale nie więcej niż 8 tys. zł, a także połowy VAT zawartego w cenie paliwa kupowanego do takiego auta i części zamiennych. W czerwcu 2013 r. Ministerstwo Finansów przesłało jednak do Brukseli nowy, poprawiony wniosek, nie ujawniając jego treści.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: