SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto testy Nissan Leaf - TEST, opinie, zdjęcia - DZIENNIK DZIEŃ 5: Bezpieczeństwo, cena i gwarancja

Nissan Leaf - TEST, opinie, zdjęcia - DZIENNIK DZIEŃ 5: Bezpieczeństwo, cena i gwarancja

16.08.2013, godz. 01:30
Nissan Leaf
foto:

W Polsce Nissan Leaf jest dostępny już od 126 080 zł. Czy to dużo? Biorąc pod uwagę w pełni elektryczną konkurencję jak np. Mitsubishi i-MiEV (od 112 914 zł) lub BMW i3 (od 140 900 zł), kwota ta wydaje się być niewygórowana, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę bogate wyposażenie standardowe i całkiem spore możliwości użytkowe pojazdu. Warto również zaznaczyć, iż japońskie ekoauto należy do grona bardzo bezpiecznych samochodów, ponieważ podczas testów zderzeniowych Euro NCAP Leaf otrzymał aż pięć gwiazdek. PIĄTY ODCINEK dziennika SuperAuto24.pl, to skupienie się na bezpieczeństwie Nissana oraz zaprezentowanie jego cennika. W OSTATNIEJ SZÓSTEJ CZĘŚCI dziennika ukaże się podsumowanie testu.

Nissan Leaf - BEZPIECZEŃSTWO

Japońskie auto już w standardzie należy do bardzo bezpiecznych pojazdów. 6 poduszek powietrznych, ABS z EBD, ESP i aż pięć gwiazdek bezpieczeństwa mówią same za siebie. Warto pozostać chwilę przy testach Euro NCAP, ponieważ Leaf odnotował w nich bardzo wysokie wyniki. Łącznie ekologiczny Nissan zgarnął 101 punktów, natomiast tak prezentuje się szczegółowy raport: bezpieczeństwo dorosłych pasażerów – 89% (32 pkt.), bezpieczeństwo przewożonych dzieci – 83% (40 pkt.), bezpieczeństwo pieszych – 65% (23 pkt.), systemy wspomagające bezpieczeństwo – 84% (6 pkt.)

>>> Nissan Leaf - TEST - DZIENNIK DZIEŃ 1: Stylistyka i wymiary japońskiego ekoauta <<<

Piesi przechodzący obok ekoauta są dodatkowo informowani dźwiękowo o jego obecności za pomocą systemu ostrzegania pieszych VSP. Jeżeli pasażerowie z przodu nie zapną pasów bezpieczeństwa ich uszy będą drażnione przez uciążliwy sygnał, natomiast osoby podróżujące na tylnej kanapie mają do dyspozycji trzy seryjne zagłówki o regulowanej wysokości oraz system ISOFIX do mocowania fotelików dziecięcych.

Film z CRASH TESTu Euro NCAP

.

ZABEZPIECZENIA i CZUJNIKI

Każdy Leaf podstawowo ma montowany fabryczny centralny zamek sterowany za pomocą kluczyka oraz przycisk automatycznego ryglowania drzwi wewnątrz kabiny. Również immobilizer nie wymaga dopłaty. Co ciekawe, już w standardzie kierowca otrzymuje system inteligentnego kluczyka, dzięki czemu nie trzeba go nawet wyjmować z kieszeni, a uruchomienie pojazdu następuje po wciśnięciu guzika START/STOP.

>>> Nissan Leaf - TEST - DZIENNIK DZIEŃ 2: Układ napędowy i spalanie <<<

Niestety ekologiczny Nissan w wersji Visia nie oferuje, żadnych czujników parkowania nawet za dopłatą. Również na czujniki deszczu nie można liczyć w tej wersji wyposażeniowej.

Nissan Leaf - OŚWIETLENIE

Przednie lampy o dziwnym kształcie skrywają tradycyjną technikę i niestety światła ksenonowe nie są oferowane na polskim rynku. Pod kloszem ukryto, światła drogowe, mijania i pozycyjne, a także kierunkowskazy. Dzięki wypukłości reflektorów osoby mające problemy z określeniem końca frontu będą miały ułatwione zadanie. W przednim zderzaku umieszczono także halogeny przeciwmgielne, które pełnią również funkcję świateł do jazdy dziennej.

>>> Nissan Leaf - TEST - DZIENNIK DZIEŃ 3: Układ jezdny i hamulce <<<

Tylne lampy, dzięki zastosowaniu technologii LED-owej, mają bardzo specyficzny, wyjątkowo wąski kształt, który nie każdemu przypadnie do gustu. Trzecie Światło STOP to element seryjnego wyposażenia.

Nissan Leaf - GWARANCJA

Elektryczne auto objęto 3-letnią gwarancją (do 100 tys. km) na standardowe elementy pojazdu, natomiast na elementy napędu elektrycznego i pojemność baterii producent udziela 5 lat gwarancji (do 100 tys. km).

>>> Nissan Leaf - TEST, opinie, zdjęcia - DZIENNIK DZIEŃ 4: Wnętrze, bagażnik i wyposażenie <<<

Istnieje również możliwość przedłużenia gwarancji na standardowe elementy auta do pięciu lat (do 100 tys. km) za kwotę 2 900 zł, a nawet do siedmiu lat (do 100 tys. km), przy czym ten okres czasowy obejmuje dodatkowo napęd elektryczny - ta opcja to wydatek 4 150 zł. Klienci, którzy zdecydują się na przedłużenie ochrony gwarancyjnej otrzymują także możliwość przeprowadzenia trzech przeglądów okresowych za darmo.

Nissan Leaf - CENA W POLSCE

Auto w polskich salonach dostępne jest w jednej wersji wyposażenia o nazwie Visia, która kosztuje od 126 080 zł. Ta kwota, to również cena egzemplarza testowanego przez naszą redakcję. Wyposażenie standardowe i dostępne dodatki omawialiśmy przy okazji dnia czwartego naszego dziennika.

MODEL CENA
Nissan Leaf Visia 109 KM 126 080

.

CO W ODCINKU DZIENNIKA NUMER 6

W szóstym odcinku dziennika testu SuperAuto24.pl zaprezentujemy podsumowanie Nissana Leaf'a.

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: