SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto testy Opel Adam 1.4 Ecotec 87 KM - TEST, opinie, zdjęcia - DZIENNIK DZIEŃ 5: Bezpieczeństwo, cena i gwarancja

Opel Adam 1.4 Ecotec 87 KM - TEST, opinie, zdjęcia - DZIENNIK DZIEŃ 5: Bezpieczeństwo, cena i gwarancja

27.12.2013, godz. 01:11
Opel Adam
foto:

Opel Adam pomimo niewielkich rozmiarów oferuje dobry poziom bezpieczeństwa podróżnych. Już najuboższa wersja posiada sześć poduszek powietrznych oraz kilka systemów wspomagających kierowcę w trakcie jazdy. Niestety maluch jest objęty zaledwie 2-letnią gwarancją, a jak wiadomo w polskich realiach to ważny punkt przy zakupie auta. Pod względem ceny Adam jest zbliżony do Fiata 500, a kwota potrzebna na zakup rozpoczyna się od 42 900 zł. PIĄTY ODCINEK dziennika SuperAuto24.pl, to m.in. przedstawienie cennika oferowanego w salonach stylowego malca. W OSTATNIEJ SZÓSTEJ CZĘŚCI dziennika zaprezentujemy podsumowanie testu.

Opel Adam - BEZPIECZEŃSTWO

W Adamie pasażerowie w razie wypadku są chronieni przez system poduszek powietrznych. Wszystkie odmiany wyposażeniowe otrzymały po 6 airbagów: czołowe kierowcy i pasażera, boczne chroniące tułowia i kurtynowe stanowiące zabezpieczenie dla głów podczas wypadku. Podróżni są przymocowani do foteli trzypunktowymi pasami bezpieczeństwa, a przednie posiadają dodatkowo regulację wysokości oraz napinacze pirotechniczne. Nie zabrakło również czujników obecności pasażerów, które w przypadku niezapięcia pasów emitują nieprzyjemne dla uszu dźwięki przypominające o dokonaniu tej czynności. Tylne fotele wyposażono w system ISOFIX do mocowania fotelików dziecięcych.

>>> Opel Adam 1.4 Ecotec 87 KM - TEST - DZIENNIK DZIEŃ 1: Stylistyka i wymiary <<<

Kierowca ma do dyspozycji gamę elektronicznych asystentów wspomagających jazdę i hamowanie. Opel Adam został wyposażony w następujące systemy: HSA (układ wspomagający kierowcę podczas ruszania pod górę), automatyczny włącznik świateł awaryjnych, ostrzegających w razie nagłego hamowania, ABS (system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania), ESP (elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy) i TCS (kontrolę trakcji).

ZABEZPIECZENIA i CZUJNIKI

Stylowy maluch już w bazowej konfiguracji jest wyposażony w immobiliser, centralny zamek, wewnętrzny przycisk odpowiedzialny za blokowanie drzwi oraz wyłącznik poduszki powietrznej przedniego pasażera. Kluczyk typu scyzoryk z elementami ozdobnymi w kolorze nadwozia to atrybut wersji Jam, Glam i Slam. Alarm to dodatek opcjonalny kosztujący 1000 zł.

>>> Opel Adam 1.4 Ecotec 87 KM - TEST - DZIENNIK DZIEŃ 2: Układ napędowy i spalanie <<<

Czujniki parkowania z tyłu są oferowane do odmian Jam, Glam i Slam w cenie 1200 zł. Te same warianty mogą również zostać uzupełnione o system monitorowania ciśnienia w oponach (600 zł) oraz system wspomagania parkowania z czujnikiem martwego pola (2500 zł).

Opel Adam - GWARANCJA

Niemiecka marka obejmuje swoje auta 2-letnią gwarancją, bez limitu kilometrów na mechanikę pojazdu. Gwarancja na odporność nadwozia i perforację blach objęta jest okresem 12 lat, od daty zakupu auta przez pierwszego właściciela. Okresowy przegląd auta wymagany jest raz na rok, lub co 30 tysięcy kilometrów.

>>> Opel Adam 1.4 Ecotec 87 KM - TEST - DZIENNIK DZIEŃ 3: Układ jezdny i hamulce <<<

film z CRASH TESTu Euro NCAP

W testach zderzeniowych Euro NCAP Opel Adam otrzymał 4 gwiazdki (na pięć możliwych), co jest dobrym wynikiem. W zakresie ochrony dorosłych pasażerów w trakcie wypadku ocena wyniosła 31 punktów (87%), zaś za ochronę dzieci w trakcie podobnego zdarzenia niemieckie auto zgarnęło 35 punktów (72%). Bezpieczeństwo pieszych oceniono na 24 punkty (65%), a systemy wspomagające bezpieczeństwo w trakcie jazdy otrzymały 7 punktów (81%).

Opel Adam - OŚWIETLENIE

Prezentowana przez nas odmiana Jam standardowo wyposażona była w klasyczne światła halogenowe. Są one skuteczne, jednak ktoś, kto często podróżuje nocą chętniej wybrałby ksenony, ale te niestety nie są ogóle dostępne. Światła do jazdy dziennej wraz z tylnymi zostały wykonane w technologii LED tylko w wersji Slam (w wariantach Jam i Glam mogą wystąpić po dopłacie za odpowiednio 900 zł i 600 zł. Trzecie światło STOP w spoilerze dachowym montowane jest seryjnie.

>>> Opel Adam 1.4 Ecotec 87 KM - TEST - DZIENNIK DZIEŃ 4: Wnętrze, bagażnik i wyposażenie <<<

Opel Adam - CENA

Za bazową odmianę Opla Adama w wersji Adam z silnikiem benzynowym 1.4 Ecotec o mocy 70 KM, trzeba zapłacić 42 900 zł. Wariant z silnikiem 1.4 l o mocy 87 KM kosztuje minimum 49 800 zł, zaś z mocą 100 KM to wydatek rzędu 50 700 zł. Naszym zdaniem warto się pokusić o odmianę 100-konną, gdyż w porównaniu z innymi motorami jest ona niewiele droższa, a większa moc zawsze będzie bardziej użyteczna.

Opisywany i testowany przez redakcję SuperAuto24.pl Opel Adam 1.4 l Ecotec 87 KM w wersji wyposażenia Jam, to wydatek rzędu 49 800 zł. Warto zaznaczyć, że olbrzymie możliwości personalizacji pojazdu potrafią wywindować cenę do ponad 70 tys. zł. Dla porównania ceny Fiata 500 rozpoczynają się od 44 250 zł, a Mini to wydatek minimum 71 400 zł.

Silnik/Wersja Adam Jam Glam Slam
1.2 Ecotec (70 KM) 42 900 zł 48 500 zł 51 500 zł 52 500 zł
1.4 Ecotec (87 KM) - 49 800 zł 52 800 zł 53 800 zł
1.4 Ecotec (100 KM) - 50 700 zł 53 700 zł 54 700 zł

.

CO W ODCINKU DZIENNIKA NUMER 6

W szóstym odcinku dziennika testu na SuperAuto24.pl zaprezentujemy podsumowanie testu Opla Adama.

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: