SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto testy Skoda Octavia III 1.8 TSI - TEST, opinie, zdjęcia - DZIENNIK DZIEŃ 3: Układ jezdny i hamulce

Skoda Octavia III 1.8 TSI - TEST, opinie, zdjęcia - DZIENNIK DZIEŃ 3: Układ jezdny i hamulce

16.10.2013, godz. 01:30
Skoda Octavia trzeciej generacji
foto:

Nowa Octavia wykorzystująca lekką platformę MQB, pozwala swobodnie się prowadzić wzbudzając zaufanie u kierowcy. Zawieszenie w przyjemny sposób resoruje drogowe nierówności, a tylny wielowahacz wersji 1.8 TSI wsparty bogatą elektroniką, raczej wyklucza nerwowe zachowania w trakcie przejazdów po łukach. Podobnie powodów do narzekań nie daje precyzyjnie działający układ kierowniczy o zmiennej charakterystyce. TRZECI ODCINEK dziennika SuperAuto24.pl, to ocena układu jezdnego Skody. W NASTĘPNYCH CZĘŚCIACH pojawią się jeszcze: wnętrze, bezpieczeństwo i ceny auta.

Skoda Octavia III - UKŁAD JEZDNY

Budowa podwozia opiera się na nowoczesnej platformie MQB. Ta modułowa podstawa wykorzystywana jest przez Grupę Volkswagena do budowy samochodów z przednim napędem i poprzecznym ustawieniem silnika. To pozwoliło osiągnąć sztywniejsze i lżejsze nadwozie w stosunku do Octavii II generacji. Zawieszenie natomiast nie do końca jest tak nowoczesne. Z przodu owszem wykorzystano kolumny McPhersona zamocowane do aluminiowej ramy pomocniczej, z trójkątnymi wahaczami poprzecznymi, zwrotnicami i stabilizatorem przechyłów. To co jednak podstawowo pojawiło się tyłu, jest w pewnym stopniu wykonaniem kroku w tył. W Octavii II standardem był układ wielowahaczowy, a w nowej III ewolucji na tyle zamontowano... belkę skrętną. Układ wielowahaczowy klient otrzyma dopiero w modelu z silnikiem 1.8 TSI oraz w mocnych sportowych wariantach Octavii RS...

>>> Skoda Octavia III 1.8 TSI - TEST - DZIENNIK DZIEŃ 1: Stylistyka i wymiary trzeciej generacji <<<

Taki właśnie wielowahaczowy układ z wyższej półki na tyle zagościł w testowanym przez SuperAuto24.pl egzemplarzu (zawieszenie czterodrążkowe z obu stron przymocowane do osi wzdłużnej, ze sprężynami i amortyzatorami zamocowanymi niezależnie). Z tego powodu nie wiemy, jak zachowują się na drodze pozostałe warianty Skody z belką, ale za to możemy napisać kilka zdań o wersji z wielowahaczem. Podróżując po drogach, którym zdecydowanie daleko do europejskich standardów, ciężko było doszukać się jakichś braków w zawieszeniu. Sposób umiarkowanie miękkiego zestrojenia gwarantował skuteczne tłumienie nierówności, a przy tym dawał dużą rezerwę pewności przy szybszych przejazdach po łukach. Porównując jednak to resorowanie do kalibracji nastawów jakie pamiętamy z testu VW Golfa, w Skodzie jest bardziej komfortowo, a to analogicznie powinno lepiej przypasować przeciętnemu Kowalskiemu. Spory wpływ na takie wrażenie ma też większy rozstaw osi jak w Golfie.

>>> Skoda Octavia III 1.8 TSI - TEST - DZIENNIK DZIEŃ 2: Układ napędowy i spalanie <<<

Duży plus należy się Octavii za pracę elektrochromechanicznego wspomagania układu kierowniczego o zmiennej sile działania. Auto w testowanym egzemplarzu wyposażonym w układ Drive Set Up, pozwalało na wybór profilu jazdy i dopasowanie go do własnych wymagań. W zależności od ustawień, Octavia prowadziła się łagodniej w trybie ekonomicznego gospodarowania zasobami układu klimatyzacji, bądź nieco sztywniej w ustawieniu Sport, dając precyzyjniejsze odczucie ruchów kierownicy i wyczuloną reakcję na nacisk pedału gazu.

>>> Skoda Octavia III 1.8 TSI - TEST - DZIENNIK DZIEŃ 4: Wnętrze, bagażnik i wyposażenie <<<

Dobrze wytłumione wnętrze nie przepuszcza hałasów do kabiny i dużo lepiej sprawdzi się w dłuższej trasę jak Golf. Gdy jednak wyrośnięta Skoda zacznie być użytkowana w zatłoczonym mieście, wypadnie się tam gorzej od "zwykłego" kompaktu, jakim jest Golf. Parkowanie będzie wymagać umiejętności od kierowcy, szczególnie, że średnica zawracania między krawężnikami wynosi 11.5 metra. Na szczęście dobre przeszklenie karoserii nieco pomoże podczas takich manewrów. Mniej wprawne osoby bedą zmuszone skorzystanie z zestawów pomocniczych. Czujniki parkowania tyłem w wersji AMBITION i ELEGANCE są seryjne (w bazowym ACTIVE dopłata 1 300 zł). Zestaw radarów z przodu i z tyłu to już 2 500 zł w ACTIVE lub 1 200 zł w AMBITION (w najbogatszym ELEGANCE są seryjne).

Skoda Octavia III - HAMULCE

Układ hamulcowy jest hydrauliczny dwuobwodowy z podziałem diagonalnym, z podciśnieniowym urządzeniem wspomagającym Dual Rate. We wszystkich wersjach z przodu pracują wewnętrznie wentylowane tarcze z jednotłokowym zaciskiem pływającym. Za hamulec awaryjny odpowiada tradycyjna dźwignia ręcznego, a nie przycisk elektrycznego hamulca jak w VW Golfie. Takie zestawienie bardzo dobrze sprawuje się w praktyce.

>>> Skoda Octavia III 1.8 TSI - TEST - DZIENNIK DZIEŃ 5: Bezpieczeństwo i cena <<<

Wszelkie niespodzianki drogowe skutecznie studzi asekuracja elektronicznych systemów zabezpieczających jazdę. Auto już w podstawowej wersji ma na wyposażeniu: ESP (elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy) z ABS (system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania), EBV (elektroniczny rozdział siły hamowania), MSR (system przeciwdziałający poślizgowi kół napędowych w czasie hamowania silnikiem), ASR (układ antypoślizgowy kół podczas przyspieszania), EDS (elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego), HBA (hydrauliczny system wspomagania nagłego hamowania), DSR (podpowiedź ruchu kierownicą), TSA (stabilizacja toru jazdy przyczepy) i CBC (regulacja hamowania na zakręcie). Wymieniony wyżej arsenał "wspomagaczy" to jednak nie wszystko. Można mieć tego jeszcze więcej po paru dopłatach: HHC kosztuje 300 zł (system wspomagania ruszania pod wzniesienia współpracujący z ESP), TPM kosztuje 200 zł (czujniki kontrolujące ciśnienie w ogumieniu).

CO W ODCINKU DZIENNIKA NUMER 4

W czwartym odcinku znajdzie się opis wnętrza Skody w najbogatszej wersji wyposażenia ELEGANCE. Jak prezentuje się deska rozdzielcza? Jakie przyrządy znalazły się w panelu środkowym? Co oferuje klientowi w podstawowej wersji oraz jakie dodatki przewiduje? Ile litrów jest w stanie zmieścić bagażnik? O tym w 4. odcinku dziennika testu Octavii trzeciej generacji na SuperAuto24.pl.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: