SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto testy Skoda Rapid 1.6 TDI - TEST, opinie, zdjęcia - DZIENNIK DZIEŃ 5: Bezpieczeństwo, cena i gwarancja

Skoda Rapid 1.6 TDI - TEST, opinie, zdjęcia - DZIENNIK DZIEŃ 5: Bezpieczeństwo, cena i gwarancja

08.03.2013, godz. 01:30
Skoda Rapid
foto:

Wysoki poziom bezpieczeństwa Rapida potwierdza 5 gwiazdek Euro NCAP. To zasługa m.in. montowanych już od pierwszego poziomu wykończenia 6 airbagów, czy bogatego zestawu systemów wspomagających jazdę i hamowanie. Liftback z pogranicza klas B i C za kwotę 47 950 zł w podstawie, nie jest już niestety takim hitem cenowym, jak choćby Citigo. Czujna konkurencja oferuje podobne sedany w kwotach kształtujących się poniżej 40 tys. zł. Czy Rapid jest więc wart swojej ceny? Kwestię tę szybko zweryfikują klienci... PIĄTY ODCINEK dziennika SuperAuto24.pl, to skupienie się na temacie bezpieczeństwa i prezentacji cennika oferowanego w salonach Rapida. W OSTATNIEJ SZÓSTEJ CZĘŚCI dziennika zaprezentujemy podsumowanie testu.

Skoda Rapid - BEZPIECZEŃSTWO

Czeski liftback w dbałości o ochronę pasywną oferuje maksymalnie 6 poduszek powietrznych, wchodzących w skład wyposażenia standardowego. Są to przednie airbagi dla kierowcy i pasażera, poduszki boczne chroniące klatki piersiowe i miednice podróżnych oraz kurtyny powietrzne zabezpieczające przed urazami głowy podczas uderzenia. Zagłówki dbające o głowy i kręgosłupy są regulowane na wysokość. W przednim przedziale zainstalowano regulowane trzypunktowe pasy z pirotechnicznymi napinaczami. Pasy tylne także są trzypunktowe. Miejsca siedzące z przodu dostały sygnalizację dźwiękową przypominającą o niezapięciu pasów, jest też lampka ostrzegawcza o tym fakcie na wskaźnikach. Brak zamknięcia drzwi sygnalizuje odpowiednia grafika na zegarach. Miejsca zewnętrzne tylnej kanapy przystosowano do mocowania fotelików dziecięcych, dzięki stosowanemu seryjnie systemowi ISOFIX.

>>> Skoda Rapid 1.6 TDI - TEST - DZIENNIK DZIEŃ 1: Stylistyka i wymiary liftbacka <<<

Auto już w podstawowej wersji ma na wyposażeniu bardzo bogaty pakiet układów wspomagających jazdę i hamowanie. Jest ESP (elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy), ABS (system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania), MSR (system przeciwdziałający poślizgowi kół napędowych w czasie hamowania silnikiem), ASR (układ antypoślizgowy kół podczas przyspieszania), EDS (elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego) i HBA (hydrauliczny system wspomagania nagłego hamowania). Dodatkowo za 500 zł można doposażyć Rapida w HHC (system wspomagania ruszania pod wzniesienia współpracujący z ESP) i TPM (czujniki kontrolujące ciśnienie w ogumieniu).

ZABEZPIECZENIA i CZUJNIKI

Każda Skoda ma montowaną blokadę przeciwuruchomieniową - czyli popularny immobiliser. Centralny zamek z wewnętrznym przyciskiem odpowiedzialnym za ryglowanie zamków, z dwoma zwykłymi kluczykami jest seryjnym wyposażeniem. Zdalne sterowanie centralnego zamka ze składanym kluczykiem pilotem wymaga tylko w bazowym wariancie ACTIVE zainwestowania kwoty 600 zł.

>>> Skoda Rapid 1.6 TDI - TEST - DZIENNIK DZIEŃ 2: Układ napędowy i spalanie <<<

Autoalarm z funkcją monitoringu wnętrza, czujnikiem przechyłu i zdalnie sterowanym centralnym zamkiem z dwoma składanymi kluczykami kosztuje w ACTIVE 1 500 zł, natomiast AMBITION i ELEGANCE wydatek ten maleje do 900 zł. Posiada on dodatkową syrenę z niezależnym źródłem zasilania. Funkcja nadzoru wnętrza może być dezaktywowana jednym guzikiem, jeśli tego chcemy. Czujniki parkowania tyłem w ACTIVE i AMBITION mają cenę 1 250 zł, a w najbogatszym ELEGANCE są seryjne.

Skoda Rapid - OŚWIETLENIE

Przednie lampy halogenowe zgodnie z najnowszymi przepisami, podstawowo wyposażone są w światła do jazdy dziennej DRL, oraz manualną regulację ustawienia wysokości. Na życzenie za kwotę 500 zł na liście opcji widnieją spryskiwacze reflektorów. Światła przeciwmgielne w przednim zderzaku tylko w bazowym modelu ACTIVE wymagają dopłaty 800 zł. Lampy wsparte dodatkowo funkcją doświetlania zakrętów kosztują 1 200 zł w ACTIVE, a w AMBITION i ELEGANCE cena maleje do 450 zł.

>>> Skoda Rapid 1.6 TDI - TEST - DZIENNIK DZIEŃ 3: Układ jezdny i hamulce <<<

Zespół tylnych świateł to klasycznie wyglądające jak w pozostałych modelach Skody, zintegrowane lampy z czerwonym elementem świetlnym, układającym się w charakterystyczny kształt litery C. Trzecie światło STOP za tylną szybą to podstawa.

Skoda Rapid - GWARANCJA

Każda Skoda jest objęta 2-letnią gwarancją na mechanikę pojazdu, wraz z 2-letnią gwarancją na oryginalne części i akcesoria. Gwarancja na wady lakiernicze nadwozia jest objęta okresem 3 lat, a perforacja blach okresem 12 lat, od daty zakupu auta przez pierwszego właściciela.

>>> Skoda Rapid 1.6 TDI - TEST - DZIENNIK DZIEŃ 4: Wnętrze, bagażnik i wyposażenie <<<

Przygotowana jest dodatkowa możliwość wydłużenia okresu gwarancyjnego o kolejne 2 lata (Skoda Life Plus), lub osiągnięcia określonego przebiegu (do 60 tys. km - koszt pakietu wynosi 1 100 zł, lub do 120 tys. km - 2 100 zł). Rozszerzenie dotyczy całego auta i nie jest ograniczone wartościowo. Korzystanie z programu nie wymaga przestrzegania żadnych dodatkowych procedur zgłaszania usterek.

film z CRASH TESTu Euro NCAP

Skoda Rapid w testach zderzeniowych niezależnej organizacji badawczej Euro NCAP, zdobyła maksymalną ilość pięciu gwiazdek. Samochód wypadł bardzo dobrze zarówno przy zderzeniach czołowych jak i bocznych. Doceniono kompleksowość pakietu bezpieczeństwa - ochrona pasażerów przednich siedzeń dostała 94 proc. punktów. Obszar ochronny dzieci uzyskał wynik 80 proc. punktów. Próby wypadku z pieszym wykazały skuteczność ochrony na 69 proc. punktów.

Skoda Rapid - CENA

Auto w polskich salonach dostępne jest w trzech wersjach wyposażenia. Najtańsza Skoda Rapid z poziomu ACTIVE z silnikiem 1.2 MPI kosztuje 47 950 zł. Najtańsze model z jednostką wysokoprężną 1.6 TDI to wydatek 62 450 zł.

Opisywana i testowana przez redakcję SuperAuto24.pl Skoda Rapid, to wersja wyposażenia ELEGANCE. W polskiej ofercie model ten z silnikiem 1.6 TDI 105 KM, kosztuje 72 450 zł. Po wliczeniu wszystkich elementów wyposażenia opcjonalnego cena identycznego auta jak w teście wynosi 80 360 zł.

silnik ACTIVE AMBITION ELEGANCE
1.2 MPI 75 KM 47 950 zł
53 150 zł
57 950 zł
1.2 TSI 85 KM 52 450 zł
57 650 zł
62 450 zł
1.2 TSI 105 KM 54 950 zł
60 150 zł
64 950 zł
1.4 TSI 122 KM DSG
62 950 zł
68 150 zł
72 950 zł
1.6 TDI CR DPF 105 KM 62 450 zł
67 650 zł
72 450 zł

.

CO W ODCINKU DZIENNIKA NUMER 6

W szóstym odcinku dziennika testu SuperAuto24.pl zaprezentujemy podsumowanie Skody Rapid.

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: